Den před poslední květnou nedělí, kterou si připomínáme památku slavnostního vjezdu Ježiše Krista do Jeruzaléma a která otevírá vstup do posledního týdne čtyřicetidenního půstu tzv. pašijového týdne, proběhl na Dělňáku Velikonoční jarmark.
Prodejní stánky nabízely nejrůznorodější předměty (atributy) symbolického významu, které jsou poznávacím znamením Velikonoc. Asi nejznámějším symbolem tohoto významného období patří kraslice. Kraslice patří k magickým předmětům prastarého původu. Tajemná moc vajíčka je znásobena různými praktikami jako např. barvením, přičemž samy barvy mají svůj skrytý význam. Pro domácí inspiraci:
červená barva: Pro svou podobnost byla nazývána barvou krve, ohně, nebeských těles a dozrálého ovoce. Byla jí připisována ochranná moc.
žlutá barva: Přirovnáváme ji k barvě vosku a medu, zralého obilí, zlata a jantaru, ke slunci, k měsíci a ke hvězdám. Symbolizovala pojem bohatství.
bílá barva: Dnes je obecně považována za barvu dne a světla, původně však byla barvou smrti. Sen o bílém motýlu nebo o bílém koni, labutích znamenal v naší lidové víře vždy úmrtí. Teprve později začíná symbolizovat čistotu, pokoru a chudobu.
černá barva: U velké části evropských národů byla barvou noci, země, tajemného podzemního světa, jemuž vládne zlá, silná moc, pohlcující dokonce slunce. Důkazem toho, že lid ztotožňoval černou barvu s démony a čerty jsou naše starší zaklínadla:,,Ať zčernám, nemluvím-li pravdu".
Barvy hrají v procesu lidského poznání důležitou roli, mají schopnost působit emocionálně. Na líšeňském jarmarku to pestrými barvami a ornamenty zdobená vajíčka jen oplývalo. K vidění byly na jarmarku také ukázky zajímavých technik zdobení a to např. mašličková technika, batikování včelím voskem, drátkování. K důležitým symbolům Velikonoc patří také mazanec a beránek, které samozřejmě na stáncích nemohly chybět. Nabídka pro návštěvníky byla rozšířena také o perníčky, koláčky, turecký med, palačinky a další dobroty.
Zatímco se návštěvníci u jednoho stánku kochali půvabem ručně vyráběné bižuterie technikou Tiffany, u druhého obdivovali neobyčejnou zručnost a pečlivost při výrobě dekorací lidí žijících s hendikepem, kteří se svými výrobky zavítali z rukodělné řemeslné dílny Brigitka. Atraktivní byly pro návštěvníky také okouzlující vitráže Jarmily Jersákové, umělecká díla ze skla Marty Nováčkové, dárkové dřevěné hračky, keramika a další velikonoční zboží. Ke zpestření domácí velikonoční výzdoby byly na stáncích k zakoupení netradičně drátkováním zdobená velikonoční vajíčka a nebo košíky z pedigu, které lektoři učí vyrábět o víkendových kurzech v centru volnočasových aktivit Kotlanka.
Velikonoční jarmark byl doplněn o bohatý program. Úvodem na pódiu vystoupily mažoretky a gymnastky SK PROVO Brno, vedené Janou Prokešovou, vokální skupina A*sing pod vedením paní učitelky Dobšíkové z hudební školy Yamaha a dětský soubor Líšňáček řízený Mgr. Helenou Vrchotovou. Nechyběly ani pohádky pro nejmenší s tématikou Velikonoc v podání Brněnských tetin, žonglování, ukázky břišního tance dětí ze ZŠ, Mutěnická a závěrečné vystoupení roztleskávaček. Osmnáctá hodina byla oficiálním ukončením Velikonočního jarmarku a zároveň pozváním na následující koncert skupiny ADD GOSPEL.
Kategorie: