Sobota 18. května 2024
Vložil vlisni.cz on April 06, 2014
www.vlisni.cz

Jedlý park v Líšni - o tom, že bychom takovou věc chtěli, svědčí debata na sociálních sítích (fb Líšeň sobě) i články portálu vlisni.cz(http://www.vlisni.cz/vase-tema/z-obycejne-rokle-je-rajska-zahrada). Kromě výsadby třešní na Kostelíčku a plánů s využití rokle se o výsadbě ovocných stromů, keřů a bylinek začalo mluvit i v souvislosti s dalším prozatím nehostinným místem.
Mezi tramvajovou smyčkou Novolíšeňská a ZŠ Masarova se nachází nevyužitý pozemek (celkem 1,5 ha), kde se přes 20 let "plánuje" městská zeleň. Doposud tento prostor sloužil pro navážku materiálu ze staveb a skládku neidentifikovatelného odpadu, v němž nechybí např. injekční stříkačky. Na březnovém zastupitelstvu byl schálen záměr tento zpustlý kus země zušlechtit. S myšlenkou přišel a zastupitele přesvědčil Lukáš Sejkora, zde můžete shlédnout jeho vystoupení na zasedání zastupitelstva:
v čase 1:03 http://www.brno-lisen.cz/31-zasedani-zmc-zaznam-prenosu-materialy-hlasovani/t3016
Na přelomu března a dubna se začalo s kácením a sběrem odpadků, více v našich reportážích:

 

A co se bude dít dál? V první půlce dubna proběhne přímo na místě setkání s pracovníky Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna a domluví se další postup, který bude vyhovovat všem požadavkům ochrany přírody. Do konce dubna by se mělo kácet a následně srovnat terén těžkou technikou. Pak už bude možné vysadit alespoň několik prvních stromků a keřů a vyset bylinky (větší výsadbu necháme na podzim, aby stromky během léta zbytečně netrpěly nedostatkem vody). Pomohlo by znovuobjevení pramene ve východní části pozemku, což by vyřešilo zálivku při výsadbě i případný nedostatek srážek během vegetačního období. Více informací: www.stromyamy.org/brno-lisen/

Pokud se Vám myšlenka jedlého parku líbí a chtěli byste přispět k realizaci, obraťte se prosím na Lukáše Sejkoru (lukas sejkora lukas.sejkora@email.cz), každá pomocná ruka se vítá!

Pavla Dombrovská a Lukáš Sejkora

 

Kategorie: