Čtvrtek 25. července 2024
Vložil vlisni.cz on August 22, 2020
Zdroj:(autorky článku)

Na ulicích Synkova, Zikova a Hochmanova má vzniknout 8 kontejnerových stání z masivního kamene, tzv. gabionových zdí,  o šířce zdí 50 cm, výšce cca 2,5 m a o velikosti 9 m až 12 m bez střechy a zamykání. Cena jednoho státní se pohybuje od 630 tis. Kč do 1,4 mil. Kč bez DPH. Vedení Líšně (ČSSD, ANO?, ODS), jenž budování těchto kontejnerových státní schválilo, je považuje za ekonomicky výhodné, ekologické a jako vhodné řešení zapadající do prostoru sídliště.

S tímto názorem nesouhlasíme my ani někteří občané, před jejichž domy mají kontejnerová státní stát. Proto sepsali otevřený dopis, který na červnovém zastupitelstvu předali vedení naší Líšně. Tento typ kontejnerů považují za předražený, protože cca 1 mil Kč na kontejnerové státní, a to ještě v této nejisté době, je prostě moc vysoká částka. Neekologický, pro jejich výstavbu mají být káceny vzrostlé stromy, a to v době, kdy chráníme každý kousek zeleně. A myslí si, že tato prostorově výrazná varianta bez zeleně svou masou materiálu neúměrně zatěžuje již tak zahuštěný prostor sídliště.

Souboj těchto laických názorů rozstřelila KANCELÁŘ ARCHITEKTA MĚSTA BRNA (KAM), což je nejvyšší instance v oblasti architektury a urbanismu v našem městě. Jejím posláním je podílet se na tvorbě města, zapojovat veřejnost a vyjadřovat se ke stavebním záměrům. Zde zprostředkováváme  stanovisko KAMu:

„Zvolenou formu a konstrukci stání na kontejnery z gabionů výšky cca 2,5m nepovažujeme za vhodnou z těchto důvodů. Kontejnerové stání je nezbytným provozním prvkem veřejných prostranství, doplňkem, který nemůže zásadně vylepšit podobu veřejného prostranství. Proto je vhodnější jeho prostorovou výraznost potlačit a nechat tak vyniknout vlastní charakter veřejného prostranství lokality, v tomto případě koncepční práci se zelení a pobytovými místy. Kontejnerové stání nemá veřejnému prostranství dominovat, nemá být umístěno do pohledově exponovaných míst jako jsou nároží nebo pohledové osy, jeho konstrukce má být subtilní a kultivovaná tak, aby napomáhala okolní veřejné prostranství zvelebovat. Kontejnerová stání mají být prostorově i barevně nenápadná a nemají nevytvářet v prostranství bariéry, neatraktivní a nebezpečná místa. Mají být dobře osvětlená a přehledná, vhodná je jejich kombinace se zelení. Naopak nevhodné je jejich sdružování s jinými funkcemi, zejména reklamou a pobytovými místy (poznámka autora článku - v rámci studie líšeňské varianty je uvažováno s umístěním laviček a se sdružováním občanů).“

Děkujeme KAMu za jeho stanovisko a všem aktivním občanům, kteří se o naši Líšeň zajímají. Kdykoliv nás prosím kontaktujte, rádi Vám pomůžeme, jsme přeci spolu v Líšni.

Silvie Dražanová, Eliška Vondráčková, Spolu v Líšni

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.