Pondělí 23. prosince 2024
Vložil vlisni.cz on February 17, 2021
Ulice Obecká (zdroj: autor článku)

Letošní letní sezona byla výjimečná, bylo deštivo a tak se mohlo zdát, že suché trávníky a spálené porosty budou ty tam. Opak byl pravdou - bohužel jsme se především na území staré Líšně setkávali se spálenými trávníky a někde i keři.

Upozorňovala jsem na to už v létě v rámci zasedání komise ŽP a veřejného prostoru. Upozorňovali jsme na to také na sociálních sítích za spolek Líšeň sobě. Jako členka tohoto spolku se zabývám především ochranou životního prostředí a proto bych ráda, aby se likvidace plevelů na území Líšně prováděla jiným - šetrnějším způsobem. Nejen že nechceme ničit obecní, ale v mnoha případech ani soukromé porosty. Nechceme, aby byl poškozován majetek a zdraví. V neposlední řadě také nechceme znečišťovat podzemní vody a také vodní zdroje, kterých ve staré Líšni máme spoustu, jak víte z mého minulého článku o studnách. 

Nejčastějším argumentem pro výběr chemické likvidace plevele je cena; většina lidí si myslí, že chemie je nejlevnější, ALE jsme tak bohatí, abychom se mohli ve všech případech spokojit s nejnižší cenou? Jaká je pak cena obnovy poničených porostů, sanace kontaminovaných podzemních vod atd.

Poptala jsem několik firem, zabývajících se údržbou komunikací napříč naší republikou. V Ostravě používají Wave weed control (likvidace plevele horkou vodou), dle vyjádření vedoucího údržby místních komunikací technických služeb nemají na používání chemických postřiků proškolený personál (což naše dodavatelská firma zřejmě také nemá, jak je vidět na fotkách). Pracovníci Veřejné zeleně města Brna (VZMB) také nepoužívají chemickou likvidaci - upřednostňují mechanické odstraňování - ruční pletí, křovinořez nebo mechanický kartáč. Dle informací pana Trnky z VZMB je mechanická likvidace nejlevnější (cenově vychází chemická likvidace na  5 - 20 kč/m2, oproti tomu mechanická na 1 - 3 kč/m2 bez odvozu materiálu). Jakou formou, v jakém intervalu a množství se skutečně řeší likvidace plevelů u nás v Líšni jsem se bohužel nedozvěděla, ač jsem několikrát kontaktovala pana Kůse.

Věřím, že se v tomto novém roce již nebudeme setkávat se spálenými trávníky, ale především doufám, že se MČ dohodne s dodavatelskou firmou na šetrnějším způsobu likvidace plevelů, která nebude znečišťovat životní prostředí. 

Mechanická likvidace je levnější, ale samozřejmě je to individuální dle možností dodavatelských firem. Věřím, že ocelový kartáč, který se používá pro mechanickou likvidaci plevelů, by vyřešil také odstranění zašlých nečistot a zvýšil kvalitu údržby pozemních komunikací.

Ing. Andrea Ondrůjová, členka Komise životního prostředí za Sousedy z Líšně

ulice Zahradní (zdroj: S. Marková)
ulice Obecká (zdroj: autorka článku)
ulice Střelnice (zdroj: autorka článku)
ulice Štítného (zdroj: autorka článku)
ulice Šimáčkova (zdroj: autorka článku)
ze sídliště (zdroj: autorka článku)
ulice Obecká (zdroj: autorka článku)
Ilustrační foto - ocelový kartáč (zdroj: www.vari.cz / autorka článku)
Ilustrační foto - ocelový kartáč (zdroj: www.vari.cz / autorka článku)

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.