Čtvrtek 25. července 2024
Vložil vlisni.cz on May 05, 2021
Vizualizace úpravy

Zdroje vody, ať už jde o studny, potoky, rybníky nebo třeba studánky, jsou součástí Líšně. Bylo tomu tak vždy, i když od výstavby vodovodu jejich životodárný význam poněkud poklesl.

Jak jsme se již mohli dočíst v dubnovém čísle v aktualitách pana místostarosty, v současnosti se radnice věnuje mimo jiné i problematice veřejných studní s ručními pumpami. Nyní se zdá, že se podařilo nalézt způsob, jak s těmito omšelými líšeňskými klenoty naložit a vrátit jim alespoň částečně dřívější lesk a význam.

Na území naší městské části se nachází přinejmenším 37 veřejných studní. Jelikož by bylo nesmírně finančně náročné všechny je v krátké době obnovit a zprovoznit, byl ve spolupráci s občany vytvořen seznam těch několika, které jsou místními využívány nebo mají velký potenciál, aby tomu tak po opravě bylo (např. ulice Jateční pro zahrádkářskou kolonii). Podobně byly zjištěny studny poškozené nebo ohrožující své okolí (např. ulice Kubelíkova). Uvedené vodní zdroje byly v březnu doporučeny radnici k rekonstrukci a údržbě.

Vybrané studny, zrekonstruované i ty ostatní, pestře pokrývající Líšeň máme v plánu propojit neznačenou vycházkovou stezkou dlouhou přibližně 7 km s několika zastaveními nejen u studní, ale také například u Broďáku či na místě někdejšího rybníku na Městečku. Na mapce níže naleznete předpokládanou trasu stezky. Nejbližší okolí studní, které pro to mají vhodné předpoklady, budou zároveň navržena k úpravě či zušlechtění. Tím může být vznik vodního prvku zpříjemňujícího místo, ochlazujícího v horkých letních měsících sousední prostředí a poskytujícího zdroj vody pro ptactvo a hmyz. Vizualizaci takového návrhu úpravy pro studnu na ulici Šimáčkově ukazuje druhý z obrázků u článku.

Realizace tohoto projektu nazvaného “Za vodou v Líšni” by mohla proběhnout v rámci programu Dáme na Vás - participativního rozpočtu města Brna. Potřebné dokumenty připravujeme a brzy budou pro každého přístupné na stránkách https://damenavas.brno.cz.

 Těší nás, že se radnice rozhodla zabývat se tématem studní. Věříme, že i vám bude toto téma blízké a návrh našeho projektu při veřejném hlasování podpoříte, aby se jej podařilo v plné šíři uskutečnit.

Andrea Ondrůjová, komise ŽP
Anna Týčová, občanka Líšně
Richard Čmelík, občan Líšně

Před úpravou
Po úpravě
Mapa stezky

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.