Středa 27. listopadu 2024
Vložil admin on September 06, 2011

Eva SvobodováDobrý den,
zdravím všechny účastníky diskuse. Děkuji panu Košuličovi, že vyjasnil práva komisí rady MČ a věřím, že přispěl tímto k aktivizaci podnětů jednotlivým komisím od našich spoluobčanů.Chceme vědět kde jsou problémy, co je třeba napravit, ale i co se občanům líbí a co by chtěli pochválit.
Chtěla bych diskutující vyzvat , aby přispěli k diskusi o kultuře a školství v Líšni. Co zde chybí, kam by rádi chodili, která místa a jaké tradice by se měly oživit.


Těším se na vaše názory
Eva Svobodová

ezesvo@atlas.cz

Kategorie: 

Komentáře

Vážená paní Svobodová,
z Mezinárodního festivalu divadla loutek v Toruni (Polsko) si divadlo Líšeň přivezlo čtyři ceny. (Mimo jiné i jednu ze dvou hlavních cen.) V konkurenci s profesionálními divadly z Polska, Kanady, Itálie, Čech. Z Českých divadel se festivalu účastnilo divadlo Drak, které je zřejmě nejvýznamnější "kamennou" loutkovou scénou v republice.
Velice nás mrzí, že divadlo prokazatelně evropského významu, které se ke svému domovského prostoru hlásí svým názvem i svým více než desetiletým působením, zde nenachází základní podmínky pro svoji práci a nemůže zde proto rozvíjet svou činnost v takové míře, v jaké by si přálo.
Pavla Dombrovská

Seznam získaných ocenění:
Cena za hudbu -
Nagrodę za muzykę - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.000 zł – otrzymuje Luděk Vémola za muzykę do przedstawienia „Sávitrí” Divadlo Lišeň
Cena za zežii -
Nagrodę za reżyserię - w wysokości 1000 zł - otrzymuje Pavla Dombrovská za reżyserię dwóch ...przedstawień Divadlo Lišeň: „Sávitrí” i „Putin na nartach”
Hlavní cena za nejlepší představen pro děti -
I Nagrodę XVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA za najlepsze przedstawienie dla dzieci otrzymuje Divadlo Lišeň za przedstawienie „Sávitrí”
Cena poroty -
Jury Związku Artystów Scen Polskich w składzie Henryka Korzycka, Antoni Słociński, Agnieszka Niezgoda, Wincenty Kwaśniok, Maria Przybylska i Joanna Śliwińska postanowiło przyznać Nagrodę im. J. Wilkowskiego przedstawieniu "Savitri", Divadlo Lisen z Czech.

http://www.bajpomorski.art.pl/teatr.php?id=20&l=pl

Paní Dambrovská gratuluji k získaným ocenění. Moje otázka směřovala k programu divadla pro rok 2012, novinkám, koncepci pro příští období. Podle mého názoru prostor v Líšni máte, je to jen otázka manažerské práce.

Eva Svobodová

Dobrý den paní Svobodová,

Podrobnosti o programu připravovaném na rok 2012, včetně rozpočtu, najdete v naší žádosti o dotaci, kterou Kulturní a školská komise hodnotila.

K Vašemu názoru na prostor pro práci našeho divadla: Nejde o to, že by divadlo nemělo fyzicky prostor pro uvádění svých inscenací, i když ani ten doposud (kvůli cenám pronájmu Dělňáku a stavu sálu na Ondráčkově ulici) vlastně nemělo. Základními podmínkami pro práci, které nám v minulých letech v Líšni chyběly, zahrnují více než samotný sál. Jde o zájem ze strany radnice, o komplexnější podporu divadla, jež úspěšně reprezentuje svou domovskou obec (a jejíž jméno vyváží) po celé Evropě. Jde o péči o hodnotu, které divadlo může pro Líšeň představovat. V posledních letech jsme se setkávali spíš než vstřícností ze strany představitelů obce, se snižováním dotací a očerňováním naší práce a to i ze strany lidí, kteří by vzhledem ke své funkci měli o kulturu pečovat a rozvíjet ji. Jde o složitou situaci, kterou se pokusíme pojmenovat v obsáhlejším prohlášení.

Pavla Dombrovská
Kateřina Slámová Bartošová

V neděli 18. záři jsme se s dětmi zůčastnily dětského odpoledne na Dělňáku.
Děti byly nadšeny pestrým a zábavným programem, který potěšil jejich dušičky i tvářičky (malba na obličej). Moc se nám líbily i pořady, kde vystupovaly děti.
Dospělí se také měli na co dívat, protože "Mistr světa" v jízdě na vysokém kole, pan Josef Zimovčák dokonce několika lidem zapůjčil svůj "Kostitřas" a podával barvitý výklad.
Děkuji všem, kteří se toho krásně prožitého odpoledne připravili a přeji hodně úspěchů. Jen tak dále.

S pozdravem

J. Hloušková

Dobrý den,
na webu radnice jsem našla tento záznam z posledního usnesení rady:
9/19
VI.19/1110/1 stahuje z programu schůze materiál Shrnutí činnosti KCL, p.o.
v roce 2010, plán jeho činnosti na rok 2012 a vypracování celkové koncepce pro období 2012 – 2014
http://www.brno-lisen.cz/view.php?cisloclanku=2007022601

Několik příspěvků v této debatě se týká právě chybějící koncepce kultury v Líšni a domnívám se, že i zpráva z usnesení rady je na toto téma. Bohužel se z výpisu příliš nedozvídáme - není jasné kým byl materiál stažen a proč ...

Napíšu e-mail členům rady a vyzvu je, aby nám na stránkách portálu vlisni.cz tuto věc upřesnili a vyjasnili.

Pavla Dombrovská

Dobrý den,

včerejší Rada MČ Brno-Líšeň uložila ředitelce Kulturního centra Líšeň vypracovat:

1. Plán činnosti na rok 2012, termín: 15. 11. 2011 - v návaznosti na tvorbu rozpočtu Líšně
2. Koncepci činnosti pro období 2012 - 2014, termín: 31. 1. 2012

Zároveň byly doporučeny do zastupitelstva, konaného 29. 9. 2011, změny zřizovací listiny, které by měly přispět k těsnější spolupráci Kulturního centra Líšeň a Komise pro kulturu a školství.

S přáním pěkného dne Břetislav Štefan

p. s.: Materiál z předchozí rady byl stažen na žádost části radních, kteří se chtěli podrobněji seznámit s podklady.

Zdravím

a připojuji se k žádosti o předložení kulturní koncepce. Také by mě zajímalo, kdo ji zpracoval. Koalice? Našli jste ji v šuplíku? Podíleli se na ní lidé, kteří mají s kulturní činností nějakou zkušenost?

Zároveň navrhuji několik akcí, které přispějí k rozvoji Líšně.

Okamžitě zbořit budovu Charlie centra. Nejlépe do týdne.

Ulici Mifkovu uprostřed rozříznout a vysadit tam ve dvou řadách třešňovou alej.

Ulici Novolíšeňskou, tu zbytečnou jizvu, několikrát v roce uzavřít a proměnit v závodiště. Prudký kopec se hodí pro sáňky i pro káru na kolečkách.

Prosím! Nechci tu žádné další sídliště.

Hezký den

Ivan Manolov

Vážená paní Svobodová,
děkujeme za to, že jste otevřela debatu na téma kultury v Líšni. Jedná se o komplikovaný a dlouhodobě neřešený problém. Avšak k tomu, abychom se vůbec mohli na toto téma bavit, nám chybí jedna zcela zásadní věc, a to koncepce kultury v Líšni.
Zveřejňujeme výzvu určenou vedení radnice, aby zpřístupnilo dokument, který by mohl mnohé objasnit:

Vážený pane starosto, vážení místostarostové,

jako organizátoři festivalu Líšeň sobě (divadlo Líšeň, Klub Pastelka, Národopisný soubor Líšňáci) žádáme vedení radnice, aby nám poskytlo návrh koncepce kultury v Líšni.

Žádáme na základě diskuse o kultuře u „kulatého stolu“ v rámci festivalu Líšeň sobě (květen 2011), ze které vyplynulo, že tato koncepce v Líšni chybí. Vzhledem k tomu, že jsme o problému mluvili na jaře, předpokládáme, že koncepci již Kulturní centrum Líšeň vypracovalo a může ji zveřejnit. Po seznámení s tímto dokumentem, který může podstatným způsobem ovlivnit činnost našich organizací, bychom rádi svolali další veřejnou rozpravu, během níž se ke koncepci kultury v Líšni budou moci vyjádřit místní spolky, jednotliví umělci i veřejnost.
Děkujeme a přejeme pěkný den
za volné sdružení Líšeň sobě
Pavla Dombrovská

Nejsou školky, lépe řečeno místa ve školkách.
Nepsalo se takhle na podzim 2010 v líšenských novinach, že všechny děti i tříleté pracujících rodičů, žijících v líšni, jsou ve školkách umistitelné? A realita? Není tomu tak.A bohužel vyzkoušené na vlastní kůži...
Ona uz x let tu funguje kouzelná formulka "Co se divíte, je přeci babyboom"

Dobrý den,
jsem ráda, že jste se přihlásila do diskuse a vyslovila otevřenost vůči podnětům stran kultury a vzdělávání v Líšni. Docela postrádám nějakou komplexnější představu, jakým směrem by se tato oblast života měla rozvíjet. Můžete, prosím, zveřejnit celkovou (aktuální) kulturní koncepci života v Líšni? (U dokumentů koncepční povahy jsem se zatím s kolizí se Zákonem č.101/2000 Sb. nesetkala.)
Děkuji a přeji hezký den
Hana Drozdová

můžete prosím uveřejnit kolik dětí nebylo letos umístěno do školek? ... vzhledem k tomu, že jsme byli v jedné školce na 79 místě z 19 volných (letos bude synkovi 3 roky) a ve druhé podobně , a všechny ostatní placené alternativy dětských kolektivů (maceška, animáček ,...) jsou beznadějně obsazené, dokonce s pořadníkem náhradníků, tak bych uvítala jedno jediné: rychlou reakci. Tím samozřejmě nemyslím krčení rameny a vysvětlování že "Husákovy děti mají děti" ...znamená to, že těch pár ročníků "to prostě musí přežít"? ...přála bych radním z Líšně vyzkoušet si jeden týden se 4 letým dítětem a miminem doma. Nebo hledat si práci s tím, že nemáte školku. Zajděte si poslechnout rodiče na písek, tam se dozvíte co v Líšni chybí ;)

Jinak chválím nové hřiště nad Synkovou.

Souhlasím.Já jsem podávala přihlášku již 2 rokem a opět bez úspěchu.Synovi je 4 a půl roku a když mě ho vezmou letos tak bude defakto předškolák.Je to tragedie,aby se děti začali adaptovat v kolektivu 1 rok před nástupem do ZŠ jen proto,že mají mladšího sourozence.Setkala jsem se i s tím,že paní ředitelka ze školky na Puchýřové ulici řekla,že by zakázala podávat přihlášky dětí,které mají maminky doma s mladším sourozencem. Vůbec paní ředitelka je odstrašující případ v jednání s lidmi a to nepíšu jen proto,že jsme se nedostali,ale chodil tam i starší syn tak vím o čem mluvím.Myslím si,že dítě ve 4 letech už by mělo do školky chodit.Doma mu nemáte šanci poskytnout to co by v tomhle věku potřebovalo a už vůbec ne když máte ještě školáka ve 3 třídě a k tomu malé mimino.Také se mluvilo o tom,aby se nepodávali přihlášky do více školek.Byla jsem už 2 rok tak ohleduplná,že jsem podávala jen na jednu,ale letos si podám asi na všechny,protože jinak to nejde a myslím si,že nebudu sama.

Přeji pěkný den a všem maminkám hodně silkné nervy při dalších nezdařených pokusech.

Ony ty kriteria jsou zajímavá, Vám by nevzali dítě, protože má doma mladšího sourozence, nám dítě nevzali ani kdyz sourozence nemá, dítě je očkované, už dávno mělo 3 roky, rodiče makají jak diví, dost velkou měrou přispívají do sociálního systému a nic. Když človek volá na úřad, kde jsou volná místa ve školkách tak se jen dozví, že místa nejsou a že je to paní líto, ale to, kde mám dítě "udat" abych mohla pracovat, to už mi neporadí, jsem opravdu zvědavá na tento rok a doufám, že to bude více průhledné, nez jak to bylo doposud. A máte pravdu, taky jsem jako blbec abych neblokovala místa dávala jednu přihlášku, tento rok na to kašlu a podám, kde se dá. Jsem k tomu prostě nucena, páč se slušností človek dojde...víte kam :(

Dobrý den,

ráda bych přispěla svým pohledem do diskuze v oblasti kultury a školství. Do Líšně jsem se přistěhovala teprve před rokem, ale o to intezivněji jsem se snažila nasát místní atmosféru a zjistit možnosti, které tato městská část nabízí. Zde jsou tedy moje náměty, pochvaly a připomínky:

Oblast kultury
* Začala bych s tím, co se mi v Líšni líbí - a tím je udržování kulturních tradic v podání Národopisného souboru Líšňáci. Letošní hody mě uchvátili a při slavnostím průvodu jsem byla pyšná, že už i já se můžu považovat za "líšňačku".
* Taky se všude chlubím, že naše městská část má svoje divadlo - Divadlo Líšeň. I když se mi zatím podařilo shlédnout jen pár jejich představení, protože v Líšni moc nehrají.
* A teď moje připomínky. Ve srovnání se svým rodným městem, Třebíčí, nejsem spokojená s nabídkou programů v místním Dělňáku. Z Třebíče jsem byla zvyklá na divadelní představení předních divadel z Prahy, Brna atd. - dokonce naši příbuzní z Prahy jezdili k nám na některá představení, protože v Praze byla beznadějně vyprodaná. Existoval také systém abonentních představení, kde jednotliví abonenti měli rezervované konkrétní sedadlo a po celý rok absolvovali 10 představení. Představení líšeňského Dělňáku mě nenalákala ani jednou - nevím, jak by bylo těžké spolupracovat alespoň s některým z brněnských divadel...
* Dále mi v Líšni chybí festivaly (opět uvedu jako příklad Třebíč, kde byl např. festival amatérského divadla, festival židovské hudby, bramborobraní, hudební festival Zámostí, v nedaleké Náměšti pak folkové prázdniny na zámku) - Líšeň má plno krásných míst, kde by se mohly konat (Mariánské údolí, líšeňský zámek, Dělňák). Nebo když už ne celý festival, tak se mi třeba moc líbilo, jak v nedaleké Slatině pořádají celé léto pro veřejnost na náměstí koncerty.
* Taky bych ocenila, kdyby Dělňák víc plnil místo pro sdružování lidí spojeného s kulturou - např. na zahradě letní kino, uvnitř kavárna s pravidelnými koncerty, kvalitní programy pro děti, vánoční a velikonoční trhy s ORIGINÁLNÍMI HANDMADE výrobky (loňské vánoční trhy mě dost zklamaly - jediná ruční výroba tam byla paní s pečenými ozdobami).

Oblast školství
* Protože mám dvě malé děti předškolního věku, tak jsem zatím nahlédla jen do oblasti předškolních zařízení. Chápu, že školky nejsou nafukovací, ale ocenila bych lepší systém evidence přihlášených dětí do jednotlivých školek, aby bylo možné dříve zjistit, zda moje dítě může do školky nastoupit, či ne. Ideální by byla centrální evidence, kde by každý zadal školky podle priorit a pak pokud by se do některé ze školek (dle konkrétních kritérií dané školky) dostal, tak by již neblokoval místo v ostatních školkách. Takhle rodiče až do září žijí v nejistotě, jestli se jejich dítě do školky dostane nebo ne.

Děkuji za zájem o názory občanů, snad můj pohled pomůže k rozvoji kultury v Líšni.

Dobrý den,
chtěla bych reagovat na příspěvek paní Kutinové (pod Výzvou Evy Svobodové, předsedkyně Kulturní a školské komise) a vysvětlit, proč divadlo Líšeň v Líšni příliš nehraje.
Soubor působí v Líšni od roku 1999. Počátky jeho činnosti jsou spjaty se snahou o záchranu Dělňáku, který byl tehdy určen k demolici. Uspořádáním festivalu „Probuzení ze sutin“ se podařilo vzbudit zájem veřejnosti i médií a vedení obce rozhodlo o tom, že Dělňák nenechá zbourat, ale opraví jej. Od té doby zde divadlo sídlilo, zorganizovalo 10 ročníků Festivalu divadla Líšeň, průběžně zde hrálo a pořádalo divadelní představení pro děti i dospělé, koncerty, výstavy, filmová promítání, čtení poezie, tvůrčí dílny... celkem 220 akcí, to vše za podpory tehdejšího vedení radnice. I když původně mělo divadlo slíbené, že Dělňák se stane jeho stálou scénou, po opravě budovy zde nebyly vytvořeny podmínky pro jeho stálé působení. Přesto zde divadlo Líšeň ještě nějakou dobu zčásti fungovalo. Avšak s nástupem Jiřího Janiština a Václava Košuliče do funkcí ve vedení radnice a Hany Baldelli na místo ředitelky Kulturního centra se Dělňák stal pro divadlo naprosto nedostupný především z finančních důvodů. V současné době divadlo sídlí na ulici Ondráčkově, kde má zkušebnu a zázemí. Hrát zde pravidelně bohužel nemůže, protože sál je v dezolátním stavu.
Kromě toho, že divadlo Líšeň hraje v zahraničí, po celé republice a v centru Brna, působí i v Líšni, kde hraje převážně venku. Spolu s ostatními spolky pořádá festival Líšeň sobě.
V současné době vnímáme vstřícný postoj části vedení radnice. Avšak ne všichni radní a zastupitelé si myslí, že je něco potřeba měnit. Problém fungování Dělňáku i celého Kulturního centra se netýká pouze divadla, ale i ostatních spolků a jednotlivých umělců sdružujících se v nové iniciativě Líšeň sobě, jejíž vznik je také reakcí na dlouhodobě neřešené problémy v Líšni.

Pavla Dombrovská
www.divadlolisen.cz