Sobota 22. června 2024
Vložil vlisni.cz on September 20, 2022

Politická příslušnost: 

bez politické příslušnosti

Krátce se představte a popište, jaký máte vztah k Líšni.: 

Líšeň je místo, které má neskutečné kouzlo. V rámci Brna jsem neslyšel o jiném místě, kde se můžete projít po ulici, potkat pokaždé trošku jiné lidi, ale vždy sousedy, které rádi pozdravíte a prohodíte pár slov a často to není jen o počasí apod. Potkáte lidi a vyměníte si příběhy, potkáte skvělé řemeslníky, odborníky, milovníky života. Mnoho přátel, se kterými je radost se potkat nejen u piva nebo vína v některém z charismatických podniků ve staré nebo nové Líšni. Často jezdím z mnoha důvodů autem, ale když mohu jít pěšky, je to něco, co mi cestou po Klajdovské přes Šimáčkovu až na Pohankovu zvedá náladu. Nejen místo, ale především lidé - přátelé a sousedi. Cestou minu skvělého nožíře, neuvěřitelně voňavou prádelnu s vždy milou obsluhou, mohu nakoupit vše důležité v drogerii, kde mají přesně takový sortiment, jaký potřebujete věci, pozdravím rodinu majitelů pivotéky. A to jsem ušel jen pár stovek metrů.

V Líšni pracuji pro rodinu mé úžasné ženy, vychováváme naše dva skvělé kluky, spolupracuji s líšeňskými řemeslníky a odborníky. To je vše je pro mě Líšeň.

 

Proč jste se rozhodl(a) kandidovat?: 

Před čtyřmi léty to bylo z důvodu, že jsem si nechtěl stěžovat bez účasti. Je hrozně snadné napsat pár slov na sociální sítě a ani netušit, jaké má kdo pravomoci, jakou má kdo odpovědnost a jak co funguje. Nechtěl jsem být jeden z mnoha, který nic nedělá a jen se veze, případně si jen něco myslí sám pro sebe. Pokud chce člověk změnu, musí začít u sebe. Tak jsem začal.

Jsem dlouhodobě překvapen, jak jsou některé věci složité prosadit. A to nejen na úrovni politiky. Bohužel vidím i neochotu některých úředníků věci měnit. Dokonce i jejich neochotu něco se učit. Ale toto je právě věcí vedení radnice. Jsem přesvědčen, že pokud je člověk na jednom místě, a  nenaslouchá svému okolí, tak začne být určitým způsobem hluchý, nebo dokonce slepý. Toto si myslím, že chce změnu. 

 

Jaké oblasti chcete konkrétně v Líšni prioritně řešit?: 

Dlouhodobě vnímám potřebu zlepšit komunikaci s občany. Jsem přesvědčen, že v první fázi by si zasloužili například lepší a jednoduchý přehled o investičních akcích. Ani jako zastupitelé ho nemáme, na vše se musíme dotazovat a prosit o podklady.

Dále mám pocit, že není správně nastavena kontrola údržby a správy určité skupiny svěřeného majetku a blížící se nutnost provedení nezbytných oprav. Jak je možné, že se řeší několik zásadních oprav? Máme tu zásadní opravy Orlovny, kde byla situace kritická. Máme tu neustálé problémy se stavem objektů v místě zdravotníků na Šimáčkově a to včetně nezvykle častých havárií.  Kdy se dozvíme, že objekt za lékárnou na Šimáčkově potřebuje zásadní opravu? Co třeba radnice, tam nejsou nutné opravy a údržba? Mám pocit, že ani budova radnice není pod kontrolou.

Doprava v Líšni projde v budoucnu velkými změnami a nejsem si jist, že je vedení aktivní v této otázce. Mají jisté informace, ale neregistruji žádnou aktivitu z jejich strany. Například projekt modernizace náměstí Karla IV. měl odpovídajícím způsobem řešit také dopravu. Ale na poslední otevřené debatě jsme se dozvěděli od II. Místostarosty, že dopravu má řešit jiná změna a vlastně není toto řešení ani nutné, protože zde moc aut nejezdí. Náměstím projede cca 10 tisíc aut, což už považuji za množství, kdy je dopravu nutné zohledňovat. Co je ona jiná změna jsme se v rámci debaty již nedozvěděli.

Je na místě dotáhnout a využívat kamerový systém, který kolega z naší kandidátky pomáhal nastavit. Jsem zvědav na výsledky. Nejsem přítel „Velkého bratra“ a kontroly všeho a všech. Ale umět dopátrat viníky závažných přestupků nebo trestných činů, to je to, o co nám jde. Bohužel policie nemůže být vždy a všude. Ale bude skvělé, když bude mít možnost být efektivnější při výkonu svých pravomocí.

Samostatnou kapitolou je pak problematika územního plánu. Dlouhodobou vizi jsem v Líšni nezaregistroval. Jediné, co tu máme, jsou nahodilé akce skupin občanů, kteří začnou reagovat až ve chvíli, kdy se blíží změna. Pracujeme se skoro 30 let starým územním plánem. Platným plánem. Ale i tak se divíme, co se bude kde stavět. 

 

Jakými konkrétními opatřeními chcete Vašich cílů dosáhnout?: 

Spousta lidí ani neví, že se mohou na zastupitelstvo dívat online. Nebo se nedívají, protože je to nudí a netuší, kdy se probere věc, která je zajímá. Toto by mohlo změnit. Chce to ale mezi lidi chodit častěji, nejen před volbami a vařit jim dobrou kávu nebo dělat jen věci, které přinášejí pověstný „chléb a hry“.

Kontrola údržby majetku je dle mého názoru věcí systémovou a v rámci kontrol kvality lze snadno nastavit i práci na údržbě majetku. Je nezbytné vytvořit plány, a to nejen aktivit, ale i plány finanční. Pak se nemůže stát, že týden před volbami se zázrakem otevírá polovina Orlovny, která měla problémy minimálně 15 let, tedy více jak tři volební období.

Bezpečnost není jen o kamerách. Ale i o prevenci. Poslední dobou slýchám o různých problémech z oblasti bezpečnosti a klidného soužití v Líšni. Podezřele často mají společný znak. Slepotu spoluobčanů ke svému okolí. Neochotu zasáhnout, a to i přes desítky „uvědomělých“ na sociálních sítích. Něco se stane za bílého dne, ale nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel. Pojďme to změnit. Pojďme se o tom bavit veřejně, učit se, jak reagovat a jak si pomáhat. Nechceme na sebe žalovat, kvůli každému pejskovi bez vodítka či košíku, nebo neuklizenému exkrementu, který někdo zahlédne. Ale pojďme se bavit o tom, kdo co udělal pro své okolí jen z důvodu chuti mít své okolí čisté a bezpečné.

Jsem přesvědčen, že stavební úřad má odborníky, kteří mohou postupně zpracovat koncept rozvoje Líšně na základě dostupných informací a lépe tak připravit obyvatele na změny a připravit změny pro obyvatele tak, aby pro ně byly pohodlné. Pokrok a rozvoj nemůžeme zastavit, ale můžeme měnit způsob a krásu jednotlivých k nim vedoucích změn.

 

Jak by se podle Vás měla Líšeň rozvíjet v následujícím volebním období?: 

Líšeň si může dovolit dále stavět na své dlouhé historii, kterou udržují sami obyvatelé. Měla by dále podporovat tradiční kulturní aktivity a na jejich základu například pracovat s rozvojem bydlení ve staré Líšni.

Líšeň by se měl dále rozvíjet v energetické soběstačnosti a neměla by si myslet, že vymyslí něco geniálního sama, ale měla by lépe pracovat s nástroji, které poskytuje celé město Brno. Například komplexní a strategický program výstavby fotovoltaických elektráren v rámci města Brna.. Místo realizace a využití podpory Brna máme jen vizi. A asi tu dražší a méně zajímavou.

Líšeň by měla by lépe pracovat se zkušenostmi okolních městských částí i obcí, a ne je jen proklamovat v rámci předvolebních spoluprací. Nejde totiž o spolupráci na bázi politické skupiny, ale na bázi potřeby měnit věci k lepšímu. Dlouhodobě se ukazuje, že shromažďování zkušeností skupiny je lepší než shromažďování slepých cest, kterými se vydat.

Líšeň by měla lépe komunikovat svůj rozvoj v rámci územního plánu a předcházet reakcím na poslední chvíli. Stejně tak by ale měla být schopna reagovat na nevyhnutelný rozvoj a nečekat na „to někdo za nás vyřeší“.

Líšeňské demografické údaje nejsou jen statistika pro ČR nebo EU. Jsou to údaje, které lze celkem snadno číst. Kapacity školek a škol jsou na práci s takovými daty významně závislé. Zlepšeme komunikaci jak s velkým Brnem, tak i s krajem tak, aby adekvátní zřizovatelé těchto institucí kopírovali potřeby našich obyvatel.

Líšeň má spoustu zajímavých představitelů v aktuálním zastupitelstvu města Brna. Bohužel se nepodařilo využít naplno potenciál jejich aktivních členů. Zlepšeme úroveň komunikace napříč politickým spektrem. Bavme se o důležitých věcech a nedemonstrujme svoji nespokojenost formou upření pozornosti na malichernosti nebo subjektivní postoje jedince. Informovanost si zaslouží i opozice. Prostor pro připomínky ve prospěch obyvatel si zaslouží poslouchat i koalice.

 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochranu proti SPAMU.Odesláním komentáře akceptujete Podmínky ochrany osobních údajů