Sobota 18. května 2024
Vložil vlisni.cz on September 04, 2016
Zahrada Orlovny (foto: FB Tom Karola)

V rámci posledního dílu letošního Festivalu Líšeň sobě VII., který se konal 27. srpna, byla slavnostně otevřena zahrada Orlovny pro veřejnost.  Slavnost, uspořádanou společnými silami několika líšeňských spolků a mnoha nadšených dobrovolníků, navštívilo zhruba 400 lidí. Završilo se tak více než rok a půl trvající úsilí o zachování stávajícího stavu zahrady, (více zde: http://www.vlisni.cz/znacka/orlovna). Díky aktivitě líšeňských občanů a zodpovědnému rozhodování většiny zastupitelů Líšně se podařilo zahradu uchránit před pokácením stoletých lip a výstavbou kryté haly.

Zahradu si pronajal od městské části spolek HOBBYLAB, z.s., aby ji mohl otevřít pro všechny. Místo bude také využívat řada spolků pro vlastní činnost či pořádání kulturních a společenských akcí. Pravidelnými návštěvníky budou i děti z přilehlé základní a mateřské školy, které si hned prvního září pohrály ve stínu vzrostlých ořechů a lip.

Spolu se zahradou se postupně otevírá i několik desítek let uzavřená budova Orlovny. Kromě Hobbylabu, který zde provozuje veřejnou řemeslnou dílnu (kam jste vítáni), se v útulných prostorách budovy usídlí Orlové, Kamzíci, zkušebna folklorního souboru Stará Líšeň, časem zde začne fungovat kavárna a také Líšeňská expozice shromažďující nejvýznamnější místní poklady z minulosti i současnosti a představující naši Líšeň jako lokalitu evropského významu.

Aktuální informace o provozu zahrady a chystaných akcích najdete ve skupině Zahrada Orlovny: https://www.facebook.com/groups/1657922037787226/?fref=ts

Fotky ze Slavnostního otevření zahrady Orlovny v rámci Festivalu Líšeň sobě VII.: http://tomkarola.xf.cz/ORLOVNA/?detectflash=false&

Pavla Dombrovská, Líšeň sobě
Veronika Hradová, HOBBYLAB

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.