Středa 22. května 2024
Vložil vlisni.cz on May 16, 2016
Pozvánka na festival (zdroj: Líšeň sobě)

nese název kulturní odpoledne, které pořádají a v němž účinkují líšeňské spolky, soubory a umělci. Cílem je prosadit zachování krásné zahrady Orlovny (pyšnící se mimo jiné i dvěma stoletými lipami) ve stávajícím stavu a její trvalé zpřístupnění pro veřejnost.

Záchranná akce pro zahradu je součástí širšího kulturního dění - koná se v rámci sedmého ročníku Festivalu Líšeň sobě a je také pokračováním Národopisné slavnosti Františka Svobody a Josefa Trávníčka, která v ten samý den začíná krojovaným průvodem po ulicích Líšně, pokračuje vystoupením uměleckých souborů v Dělňáku a bude završena právě v zahradě Orlovny.

Pořadateli a současně účinkujícími jsou občanské iniciativy - spolek Líšeň sobě, Národopisný soubor Líšňáci, veřejná řemeslná dílna Hobbylab, Tábornický klub Kamzíci, divadlo Líšeň a spolu s nimi další aktivní občané Líšně a umělci, kteří během festivalového dne představí činnost, kterou by v případě zachování prostor pro veřejnost mohla zahrada i část prostor Orlovny nabízet i v budoucnu. Kromě tanečních a hudebních vystoupení, řemeslných a výtvarných dílen se po setmění promítne i prezentace projektu líšeňské expozice, která by v prostorách Orlovny mohla dokumentovat Líšeň jako lokalitu evropského významu. Bude to také neoficiální první líšeňská "muzejní noc".

Společenská událost se koná několik dnů předtím, než budou líšeňští zastupitelé rozhodovat o dalším osudu zahrady a části Orlovny na zasedání zastupitelstva 26. května. Kromě využití pro veřejnost a rozvoj komunitní činnosti v obci, kterou navrhují místní občanské iniciativy, je tu návrh fotbalistů využít Orlovnu jako zázemí fotbalového klubu SK Líšeň a zahradu zastavět krytou halou. Tato varianta by znamenala zničení zahrady a znemožnění jejího využití dalšími organizacemi i širokou veřejností.

Veřejná prezentace záměrů využití budovy Orlovny a přilehlé zahrady se bude konat 17. 5. od 17.00hod. ve velkém sále radnice, Jírova 2.

Pokud chcete myšlenku zachování zahrady a části Orlovny pro veřejnost, dejte o tom vědět  zastupitelům Líšně, šiřte informace o akcích mezi své známé a především přijďte do zahrady - akce se koná 21. května od 16.30hod., Holzova 7.

Také si můžete vytisknout a podepisovat Otevřený dopis zastupitelům (vložený pod článkem), který mimo jiné požaduje trvalé zpřístupnění zahrady pro veřejnost  - http://www.vlisni.cz/spolky-sdruzeni/budoucnost-orlovny-otevreny-dopis-zastupitelum

 

Více k tématu zde: http://www.vlisni.cz/znacka/orlovna

Za organizátory a spolek Líšeň sobě

Pavla Dombrovská

 

Pozvánka na festival Líšeň sobě 2016
Pozvánka na festival Líšeň sobě 2016
Pozvánka na festival Líšeň sobě 2016

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.