Sobota 09. prosince 2023
Vložil vlisni.cz on March 09, 2018
Ilustrační foto (zdroj: Ratolest)

V polovině dubna čekají mladé lidi, kteří letos končí povinnou školní docházku, přijímací zkoušky na střední školy. Každým rokem tisíce budoucích středoškoláků čeká rozhodnutí, kudy budou ve své vzdělávací dráze pokračovat a čím se budou v dospělosti živit. Kromě volby správného oboru je nutné si pohlídat i oficiální náležitosti přihlášky – termín a její správné vyplnění. S tímto vším jim mohou poradit učitelé ve školách, rodiče nebo třeba sociální pracovníci z Nízkoprahového klubu Likusák (dále NK Likusák).

Z jeho praxe vyplývá, že pro mladé lidi bývá problematické zorientovat se v široké nabídce studijních oborů a středních škol. Je pro ně náročné rozhodnout se, jaký obor chtějí studovat, čím se v budoucnu chtějí živit, či jaký typ vzdělání zvolit (zda obor s výučním listem, nebo ukončený maturitní zkouškou), aby se přiblížili svému cíli. Často se potýkají s rozdílnými představami rodiny na to, co by měli studovat a mnohdy se obávají toho, zda v budoucnu zvládnou vše, co je na střední škole čeká a jestli na to takzvaně „mají“. Již samotné vyplnění přihlášky pro ně bývá obtížné, mají nejisté představy o podobě přijímacích zkoušek a toho, co od nich mají očekávat, nebo jak se na ně mají připravit. Velkou neznámou je pro ně také nejistota pramenící z toho, co budou dělat dál, pokud nebudou v prvním kole přijímacích zkoušek přijati.

Pro mladé lidi, kteří si volí svou budoucí kariéru, je to mnoho otázek, na které přirozeně hledají odpovědi a často i někoho, kdo jim se vším poradí. Právě pro ně jsou zde sociální pracovníci NK Likusák.

Jak jim mohou pomoci?

  • Při práci v klubu nebo v terénu s nimi mluví o možnostech, které české školství poskytuje, řeší s nimi nabídku studijních oborů, přehledy střední škol a učilišť a následné uplatnění se (z těchto oborů) na trhu práce.

  • Poskytují informace o možnostech návštěvy dnů otevřených dveří jednotlivých středních škol a učilišť, podmínkách přijetí, způsobu ukončení studia a v případě studia mimo Brno také o možnostech ubytování (internáty, pronájmy).

  • V rámci poradenských rozhovorů vybízí mladé lidi k zamyšlení se nad svou budoucí kariérou i s ohledem na to, co by je v životě bavilo dělat. Sociální pracovníci společně s mladými lidmi hledají, s ohledem na jejich možnosti, aktuálně nejvhodnější variantu studia.

  • Pracovníci nabízejí také možnost společného vyplnění přihlášky ke studiu, vytisknutí i poskytnutí informací o termínech a místech jejich odevzdání včetně potřebných příloh.

  • Nabízejí podporu a doprovod pro získání potřebných dokumentů, např. k lékaři pro potvrzení zdravotní způsobilosti nebo návštěvu školy.

  • V klubu nabízejí možnost připravit se na přijímací zkoušky, ale také doučování za pomocí dobrovolníků.

V případě neúspěchu v prvním kole přijímacích zkoušek řeší pracovníci s mladými lidmi, jaké jsou jejich další možnosti a co mohou dělat. Nabízí informace o druhých kolech přijímacích řízení, hledají možnosti zlepšení přípravy a pracují s nimi na posílení jejich sebedůvěry pro další pokus.

Nízkoprahový klub Likusák neziskové organizace Ratolest Brno, z.s., je sociální službou pro mladé lidi od 12 do 26 let z Brna. Patří mezi služby sociální prevence. Sociální pracovníci poskytují mladým lidem informace a učí je, kde a jakým způsobem si je najít a jak je využít v běžném životě.
S mladými lidmi pracují v klubu (Kotlanova 10, Brno-Líšeň, po-čt 15-19 a pá 14-18 h.), v terénu (v ulicích Líšně, Vinohrad, Židenic, Bohunic, Nového a Starého Lískovce, po-čt 15-19 h.) i online na sociálních sítích. NK Likusák patří dlouhodobě mezi osvědčené poskytovatele nízkoprahových služeb. Pravidelně prochází auditem, při kterém dosahuje vysokoprocentní úspěšnosti. V roce 2017 to bylo 96 ze 100 %. NK Likusák je možné kontaktovat e-mailem: likusak@ratolest.cz nebo telefonicky: +420 739 661 074.Bc. Barbora Peterko

Bc. Barbora Peterková
Mgr. Veronika Křížková

Kategorie: 

Tags: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.