Sobota 18. května 2024
Vložil Čtenář (neověřeno) on December 22, 2015
(zdroj: autor článku)

Čas letí a od doby, kdy jsme se naposledy zviditelnili článkem Oživlá ulice, uběhly už neskutečné 4 roky. Uběhly jako voda v našem potoce a stejně jako ona nesly s sebou to lepší i horší.  Ztratili jsme definitivně přirozené tradiční útočiště „restauraci U rytířů“ a následně i „Šlachtu“.  Obě zařízení patrně skončila definitivně. Nebyly to restaurace, za kterými by člověk jezdil přes celé Brno, ale patřily tak nějak ke koloritu a Ondráčkova přišla s jejich zánikem o přirozená centra, kde se člověk mohl zastavit „na jedno“, nebo jen tak posedět či postát a poklábosit se sousedy. Opět by se mohlo zdát, že to ochromí společenský život, ale…..my se nedáme…my žijeme…Ondráčkova žije

K akcím Streetart (OpenFest) o které jsme se zmiňovali minule a která se opakuje každoročně a k tradiční jarní a podzimní Streetparty s ohni a zpěvem přibývají postupně další menší i větší akce a setkání.  Ať už komornější občasná posezení v předzahrádce „U mloka“, petangouvá utkání vrcholící již pravidelně vždy 24.12. v poledne „Velkým vánočním turnajem“, nebo pravidelné „Tataráky“ svolávané vždy na poslední čtvrtek v měsíci…opět s kytarami a zpěvem a Rendovým tataráčkem (jediná akce, kterou jsme museli přesunout mimo území Ondráčkovy ulice).

Novinkou letošního podzimu se pak stalo pálení keramiky v milíři. První zkušební „Street Burning“ proběhl na konci srpna. Předcházelo mu „hňácání“ keramických výtvorů. Zkušenější tvořili individuálně a pro úplné začátečníky proběhl instruktážní večírek. Milíř byl postaven ze šamotových cihel přímo na ulici, naplněn koksem a keramickými výtvory a slavnostně zapálen okolo 18. hodiny. Nad úspěchem výpalu bdělo mimo „hliněných bůžků“ také početné publikum doprovázející celý výpal zpěvem, tancem a pochopitelně hostinou. Pro klid spoluobčanů podotýkám, že po celou dobu byly připraveny hasicí přístroje.  Milíř se však choval spořádaně a vyhořel poklidně kolem půlnoci.  Do následujícího poledne pod dozorem chládl a odpoledne byl rozebrán a uklizen, výrobky očištěny krátce vystaveny a nakonec autory rozebrány.  Naprostá většina výtvorů byla vypálena úspěšně a ztráty byly překvapivě minimální. A protože se akce líbila, bylo rozhodnuto, že ji příležitostně zopakujeme.  No a příležitost na sebe nedala čekat dlouho.

Už tradiční Mikulášký „MYGULÁŠ“ byl letos svolán na 5.12. a rozšířen o druhé pálení keramiky. Přípravy guláše se ujal Pavel (od kolotoče). Zhostil se svého úkolu na výbornou a tak se ostatní mohli v klidu vrhnout na stavbu milíře a organizaci večírku. Výrobky byly opět připraveny předem. Konstrukce milíře byla „pány inženýry“ upravena a vylepšena, takže celý výpal proběhl hladce. No prostě …vše se vydařilo.  Mygulášský večírek tak získal nový rozměr, a vypadá to, že mu tato podoba sluší a zůstane.

Advent pak pokračoval další novou akcí a tou bylo „pletení slaměných ozdob“. Akce tentokrát v režii a za účasti pouze „dámské sekce uličního výboru“ proběhla opět U mloka, ale tentokrát v teple chalupy a opět se zde rodily nápady na další tematické večery, které se stále víc zaměřují na oprašování starých řemesel, dovedností a zvyků, jako je drátkování, plstění a podobně. Uvidíme, co vše se zrealizuje a uchytí. V každém případě se zdá, že se máme i v roce 2016 na co těšit.

Na závěr se ještě sluší poděkovat všem spoluobčanům z Ondráčkové za podporu a toleranci, projevenou přímou účastí na některých akcích nebo třeba jen tím, že přimhouří oko nad hlukem a kouřem doprovázejícím naše akce. Děkujeme!!!

Za samozvaný uliční výbor Ondráčkova JiCh

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.