Středa 22. května 2024
Vložil vlisni.cz on March 25, 2014
(zdroj: www.pastelka.net)

Čtyři desítky líšeňských občanů i radních, kteří přišli 13. března na veřejné setkání LÍŠEŇSKÝ PROSTOR ,  s i   v y s n i l i  Líšeň, jaká by mohla podle nich mohla být.

Hádáte správně, začalo to u Rokle.  

Ta je plná ovocných stromů se včelami a původní faunou a hřištěm. Samozřejmostí je, že je všude čisto a nikde není ani jedno psí hovínko, protože ho každý pejskař uklidí A nebo proto, že ve výbězích určených pro psy, to prostě nevadí.

Každý máme auto nebo dvě, ale celkem je aut tak nějak málo, protože jezdí především po obchvatu kolem Líšně a hlavně, každé auto má své parkovací místo.

Je zde dostatek volného prostoru nezastavěného domy, takže je odevšad vidět na kostelíček i Pálavu. Kdo nic nevidí, může vylézt na rozhlednu u školy Novolíšeňská, odkud je výhled do upraveného Mariánské údolí s pestrou nabídkou víkendových aktivit, čistou Říčkou a nádržemi. Cyklostezky jsou všude samozřejmostí a navazují na sebe. Sportovní hřiště a tělocvičny jsou využívány nejen dětmi, ale hlavně dospělými.  Na nejvíce frekventovaných místech jsou veřejné toalety.

Lidé se mají kde scházet, je totiž spousta míst k tomu vytvořených  –  náměstí  Karla IV., vždyť je to historicky líšeňské Náměstí, dále pak vkusně upravená Jírova, kde se také konají Líšňáky oblíbené farmářské trhy, oblast kolem Salesiánů nebo Havany, farní dvůr u kostela sv. Jiljí, hřiště za Sokolovnou, zahrada Dělňáku.

Najdete zde prodejny se zdravou výživou, železářství, půjčovnu nářadí, obchod pro kutily, kvalitní drogerii. Pošty jsou v dosahu, na náměstí  Karla IV. je několik ordinací, po celé Líšni je několik kavárniček s duchem a hospůdek s kouzlem, kde tráví Líšňáci večery podobně, jako na dobrém kulturním programu v Dělňáku. Když je teplo, jde hudba a kultura do ulic za lidmi.  Domy seniorů najdete jak ve staré tak i v nové Líšni.

Byty 2+kk mají balkony a popelnice gabiony, děti uklizená hřiště, pestrou nabídku volnočasových aktivit a hlavně udržují místní tradice a zvyky.

Sousedé se vzájemně zdraví nejen na hřbitově, se zodpovědností začali už dávno u sebe, vzájemně se tolerují a aktivně se zajímají o dění v Líšni. Skupinky sousedů se druží na pravidelných „akcích Z“ typu zameťte před vlastním prahem pokaždé s vínkem, pivem a klobáskou.  A když má někdo nějaký problém, nebojí se o něm mluvit na místech, kde mu mohou pomoci.

Jednotným jmenovatelem je zdravý rozum všech Líšňáků, transparentnost a otevřenost všech radních a zastupitelů a nezávislost na „velkém Brnu“.

Napadla vás při čtení společných vizí nějaká vaše? Sem s ní!

Veronika Hradová
Rodinné centrum PASTELKA o.s.

Kategorie: 

Tags: