Středa 22. května 2024
Vložil admin on September 01, 2013

Mozaika v Ondráčkově ulici je výjimečným počinem nejen v kontextu Líšně. Vznikla jako momentální nápad místních obyvatel, znechucených betonovou zídkou lemující regulovaný potok, protékající jejich ulicí. „Jednoho rána při cestě autobusem si kamarádka Johana Strnadová posteskla, že ta nová betonová stěna kolem potoka vypadá hrozně smutně a fádně, prostě blbě, a že bychom tam mohli vyzkoušet mozaiku,” říká Radka Pešová, jedna z organizátorek spontánního happeningu. Brzy vznikl před domem Dáši Hejnové (další součást sousedské skládanky) první obrázek, šťastně přečkal zimu a na jaře se kolem něj začaly jako houby po dešti množit další díla s nejrůznějšími motivy. Dnes je zídka rozparcelovaná jako claim s ložiskem diamantů a najít volné místo je už téměř nemožné.

Roztodivná výtvarná výzdoba je obecně velmi pozitivně hodnocena a nestává se, že by se nad ní někdo pohoršoval. „Naopak, lidé mají potřebu nám říct, že se jim to líbí, i když by mohli jen tak projít mlčky kolem, spousta z nich nám pak třeba přinese zbytky kachliček nebo se jinak zapojí,” dodává Radka Pešová. Přestože letošní horké léto „výstavbu” trochu zbrzdilo, už brzy přibudou další originální výtvory. Mozaika tak spojila sousedy i nadšence z jiných koutů Líšně a stala se přirozeným místem pro přátelská setkání. Paní Pešová popisuje typickou atmosféru: „Chlapi zajistí lepidlo, někdo zajede pro zbytky kachliček, další je přinese z domu, najednou se objeví víno a na stole něco k zakousnutí, a když je potřeba světlo, soused ho hned natáhne z domu. Ulicí zní kytara, prostě super.”

Uspořádání Open festu se zdá být logickým vyústěním sousedských setkání a grilování na ulici. Radka Pešová vypráví o setkání s výtvarnicí a kytaristkou Leou Kupčíkovou: “Potkali jsme se při venčení (psů) a probírali všechno možné, o mozaice, o jejích obrázcích co má za okny a přišla řeč i na to, že známe vlastně spoustu lidí, co něco pěkného vytváří a že by bylo hezké, kdybychom to takhle pohromadě vystavili právě u mozaiky.”

A protože na žádné pořádné oslavě nesmí chybět hudba, staly se pravidelnou součástí tohoto jarmarku i vystoupení brněnských kapel.

Tato výstava, festival pro tvůrčí lidi a zároveň prodejní akce, na které si můžete zakoupit rukodělné výrobky, začíná tradičně v 15.00 neformálním zahájením. Program je víceméně volný, nikdo tu na nikoho netlačí, nikdo se nikam necpe, ale o zážitky tu nebývá nouze. Můžete vidět spoustu obrázků, háčkované dečky, sbírku kamení nebo známek, domácí keramiku i sklo nebo třeba šperky z rybích šupin. Kromě profesionálních hudebníků se tu o svá vystoupení pokouší i nadšení amatéři - pohled na staršího pána v cyklistickém oblečku, recitujícího své naivní verše vám prostě vžene úsměv do tváře. Celá oslava se obvykle protáhne až do pozdních nočních hodin a pravidelně končí tancem. Přijďte to s námi roztočit i vy.

OPEN FEST Líšeň Ondráčkova (Foto: Bořivoj Hájek)

Open fest

Ondráčkova ulice u mozaiky

14. 9. 2013 od 15:00

 
Ivan Manolov
nadšený účastník

Kategorie: 

Tags: