Kdo to zažil, může potvrdit, že najít práci po rodičovské dovolené nebo pečovat o děti a chodit do práce je nelehká věc. Pro většinu zaměstnavatelů jsou ideální flexibilní zaměstnanci, kteří mohou s nadsázkou řečeno, pracovat 24 hodin bez omezení. A tak se hodně rodičů tváří, že děti nemají, ve svých životopisech je neuvádějí a při přijímacím pohovoru je toto téma oboustranné tabu. Jen málo zaměstnavatelů se drží, již v praxi ověřené, rovnice: „spokojený zaměstnanec – vyšší výkon – vyšší zisky“.
Přitom většina rodičů, zejména matek, absolvuje „dvousměnný“ provoz v podobě práce v zaměstnání a péče o děti a domácnost. Malé pochopení ze strany zaměstnavatelů a nedostačující nabídka služeb péče o děti pak vede k tomu, že ve většině případů ženská pracovní síla schopná efektivní práce zůstává po dobu v průměru více než pěti let pouze v domácnosti. Po návratu na pracovní trh pak mají ženy o pětinu nižší mzdy než muži a to se pak v dlouhodobém horizontu promítá i do nižších důchodů. Zlepšení situace v podobě zkráceného pracovního úvazku má v Česku jen 8,5 procenta žen, přičemž průměr v Evropské unii je skoro 32 procent. Mužů, kteří mají flexibilní úvazek, je v ČR 1,8 procenta, v Unii je to 8 procent.
Rodičům s dětmi předškolního věku, kteří chtějí pracovat, chybí široká nabídka služeb péče o děti. Ale o tom bylo na tomto portále již napsáno tolik, že to snad už není třeba zmiňovat. Rodičům na mateřské a rodičovské dovolené chybí i možnosti v podobě dalšího vzdělávání, rekvalifikací, udržení si profesních dovedností a kontakt se zaměstnavatelem. Ale slaďování pracovního a rodinného života neznamená jen skloubení péče o dítě a práci za peníze. Slaďování je dělení času mezi péči o děti a další aktivity /např. studium, kurzy, celoživotní vzdělávání/, dobrovolnou práci /např. neziskové organizace/ komunitní a politickou činnost /zastupitelky, činnost ve stranách/, členství ve spolcích a uměleckých skupinách a v neposlední radě sport a relaxace. Slaďovat rodinu a práci tedy neznamená vždy skloubit jen placenou práci na plný úvazek a rodinu.
A jak je to u vás? Dá se skloubit rodina a práce v Líšni? Jsou nějaké překážky, které by vám znemožňovaly pohodlně sladit rodinu a práci? Je naše městská část přívětivá k dětem a rodinám? Žije se zde rodinám s dětmi dobře? Nabízí Líšeň dostatek aktivit pro rodiče dětmi?
Váš názor bude součásti analýzy potřeb rodin, která bude sloužit jako výchozí materiál pro návrh koncepce rodinné politiky v Brně-Líšni.
Kategorie: