Předposlední květnový víkend se uskutečnil slavnostní festival Líšeň sobě. Festival probíhal tři dny (od 20 do 22.května) v různých částech Líšně. Festivalové dny byly zahájeny pátečním odpoledním programem na nádvoří a v parku líšeňského zámku. Náplň programu byla bohatá. Divadlo Líšeň, otevřené dveře ateliéru Studánka a nejedno hudební vystoupení, vytvořilo velmi příjemnou atmosféru, kterou zakončovala již v potemnělém parku skupina Cimbál Classic.
Sobotní festivalové dění, bylo opět velkým lákadlem pro návštěvníky díky pestrosti programu a různorodosti účastníků vystoupení. Tento festivalový den hostil Dělňák na ulici Klajdovská. Představili se zde různorodá sdružení a spolky, které pro návštěvníky připravili řadu zajímavých, doprovodných programů. Pro děti byl připraven skákací hrad a divadelní představení Žabáci. Představení v podání divadla Líšeň bylo natolik úspěšné, že si diváci vytleskali opakování celé hry.
V odpoledních hodinách vyrazil krojovaný průvod z ulice Kubelíkova. Průvod prošel náměstím Karla IV a poté dorazill do Dělňáku. Zpívalo se, tancovalo a slavnost Františka Svobody byla v plném proudu. Závěr patřil Líšňákům, ale také členu souboru Líšňáci-Karlu Hrubému. Karel Hrubý vtipně požádal před plným sálem diváků svoji družku o ruku. Ve chvíli, kdy sálem zaznělo hlasité ANO, publikum začalo bouřlivě tleskat. Festivalový den nabídl i klidnější okamžiky a to výstavu paní Hanky Sosíkové, nebo zajímavé povídání s Katkou Šedou o jejich projektech. Večer se nesl v duchu otevřené debaty s názvem Líšeň u kulatého stolu. Zde se diskutovalo o nápadech a možnostech nejen spolků a sdružení působících v Líšni, ale i o možnostech podpory radnice.
Líšeň soběPoslední nedělní festivalový den se fanoušci sportovních utkání mohli těšit na fotbalový zápas mezi fotbalovým klubem SK Líšeň a představiteli obce radnice Líšeň.
Fotbalové utkání proběhlo ve velice přátelské atmosféře za účasti skalních diváku týmu radnice Líšeň. V prvním poločase byla hra velice vyrovnaná, nicméně tým radnice Líšeň dostal gól “do šatny“ a tak stav po prvním poločase SK Líšeň – radnice Líšeň 1:0. O poločasové přestávce se na hřišti představili nejmenší fotbalové hvězdičky líšeňského klubu a těsně před druhým poločasem se ve středu hřiště sešli všichni hráči, aby společně zakřičeli vítězný pokřik: „Kdo je nejlepší? LÍŠEŇ“. Druhý poločas i přes taktické rady trenéra Janištína nezačal pro tým radnice dobře. Hned v úvodu druhého poločasu inkasovali velice rychlé góly. Konečný stav utkání vyzněl lépe pro hráče týmu SK Líšeň 4:1.
V brzkých odpoledních hodinách přivítal líšeňský pan farář Vavruša návštěvníky kostela na jeho prohlídce. Průvodcem historií líšeňského kostela se stal PhDr. Josef Trávníček, který ve svém výkladu upozornil hned na několik výjimečností našeho kostela.
I na Sokolovně to žilo. Na jeho nádvoří se představilo hned několik spolků a tanečních skupin. Součástí byla i prohlídka Sokolovny a jejího zázemí. Průvodcem se nám stal pan Milan Honek. Celý tento blok byl zakončen divadelním představením CIRKUS SVĚTA. Pečené prasátko a příjemné klima těchto prostor zpestřilo závěr programu na Sokolovně.
Současně s děním na Sokolovně probíhalo na SALESKU hned několik akcí: Pingpongový turnaj o putovní pohár Dona Bosca. V nejmladší kategorii zvítězil Martin Slavíček, ve starší kategorii Michal Šutera a v nejstarší kategorii se na prvním místě umístil Filip Vaculík. Hráčům a vítězům gratulujeme. Současně s turnajem probíhalo v klubu VeSPOD divadelní představení Botalovo ucho v autorské režii Jiřího Postráneckého ze ZŠ Horníkova.
Líšeň soběNedělní festivalový podvečer proběhl na Kostelíčku v kulturním duchu. Tento den proběhl “křest“ informační tabule, která se stala součástí tohoto poutního místa. Informační deska stručně popisuje historii líšeňské kapličky. Jak nám pan starosta Štefan řekl, „takových cedulí bude v budoucnu vznikat v Líšni více. Líšeň má zajímavá místa, která stojí za to na ně upozornit“. Ještě letos by měla být instalována další informační deska, na kterou radnice uvolní finanční prostředky.
Nedělní podvečer při západu slunce, šumění listí stromů a zpěv ptáků dotvářely už tak romantickou atmosféra, při které pan Trávníček četl pohádky, pověsti a básně o naší Líšni. Svoje vystoupení spojil nejen s historií, ale i s krátkou motlitbou, která byla zasvěcena právě tomuto místu. Po krátké přestávce odehrálo divadlo Líšeň představení s názvem Andělé z lesa. Hra vznesla u diváků patřičný ohlas a odměnou divadelnímu umění herců divadla Líšeň bylo poděkování formou potlesku. Poslední festivalový blok byl zakončen hudebním vystoupením Pavlíny Dobrovské, která svojí autorskou tvorbu společně se svou kytarou představila veřejnosti.
Líšňáci žili tři dny festivalem. Přestože se zážitek z festivalu nedá v řádcích dostatečně popsat, tým portálu vlisni.cz se snažil alespoň z části jeho atmosféru zachytit ve více jak 4hodinách natáčecího materiálu, z kterého Vám přineseme reportáž.
Kategorie: