Čtvrtek 21. listopadu 2024
Vložil vlisni.cz on February 27, 2014
Veřejná debata (zdroj: vlisni.cz)

25.2.2014 se uskutečnila informativní diskuze s občany MČ Brno-Líšeň, která blíže představila aktuální situaci, ve které se nachází projekt revitalizace Líšeňské rokle. Hlavním bodem byla pozitivní skutečnost, že se podařilo zajistit finance na tuto náročnou akci (část je hrazena dotacemi EU) a bylo přislíbeno, že většina prací proběhne již během letošního roku. Z diskuze dále vyplynulo možné využití různých částí rokle, které by městské části ušetřilo peníze, neboť by se o tyto části staraly konkrétní zájmové skupiny (skauti, bikrosaři a permakulturisté).

 Lukáš Sejkora

 

Kategorie: 

Tags: 

Komentáře

V současné době má Líšeň sobě 23 registrovaných členů – fyzických osob, jeho členy jsou i organizace – divadlo Líšeň, Národopisný soubor Líšňáci a portál www.vlisni.cz.
Původně bylo občanské sdružení Líšeň sobě volné (nijak neorganizované) sdružení lidí zajímajících se o zdejší veřejný prostor a tento ráz si částečně zachovává stále. Proto se k němu kromě registrovaných členů hlásí i řada dalších občanů Líšně, kteří se spontánně cítí jeho součástí, nemají formální členství, ale podílejí se na mnoha aktivitách tohoto sdružení.
Pavla Dombrovská, Josef Trávníček, Stanislav Karafiát, Luděk Vémola

Více informací zde (text pod odkazy): http://www.vlisni.cz/lisen-sobe

Dobrý den,
již dříve jsem vyjádřil svůj názor ohledně zbytečně náročné revitalizace svahů rokle. Nemluvě o "vyholení" stávajících stromů a výsadby nových, zbytečných stromů. Včera asi 30 minut zapršelo. Trochu víc, než je obvyklé. Šel jsem po dešti kolem "revitalizovaných" svahů a nestačil jsem se divit. Na několika místech sjeté bahno přes nový chodník dole, svahy porušené vodou. Jenom by mě zajímalo, proč kolem už tak zbytečně vydlážděných chodníků nejsou drenážní kanály, které by alespoň vodu odvedly. Zřejmě po každém dešti nastoupí četa, která bahno seškrábe a uklidí. Ale ono tam stejně moc maminek s kočárky nejezdí, tak bych to nechal být. Mám to nafocené, mohu doložit. Chodník časem zmizí pod nánosy bahna a vynaložené prostředky jdou vniveč. Pěkný den přeji,
Petr Novák

Dobrý den pane Novák, mám pocit, že to co popisujete zapadá do koncepce chování městské části, která sice sem tam něco vybuduje, ale následná údržba a ochrana vybudovaného je minimální nebo žádná (doufám, že se do budoucna budu mýlit). Odhalený svah musí být zajištěn proti erozi. Jsem sice laik, ale v projektu by se s tím mělo počítat do doby zapojení porostu........................
Jako další příklady bych uvedl dětské hřiště u Charlie centra a zejména jeho okolí plně nepořádku, případně před x-lety ještě záhon okrasných květin uprostřed Nám, Karla IV., ale už se přemýšlí o studii jak náměstí upravit.
Dále mne napadá, zda městská část bude realizovat kontrolu stravu rizikových stromu, např. aby se minimalizovala včerejší situace s jírovcem u Charlie centra. V takto frekventovaných místech jde lidský život!

Dobrý den, ráda bych reagovala na několik podnětů pana Tachovského - čištění herních prvků na dětském hřišti je zadáno, úklid na ploše probíhá pravidelně, koše jsou instalovány a pravidelně vyváženy. Hřiště je rodiči s dětmi využíváno často. Na mladistvých i dospělých, kteří prostor ničí a znečišťuji se podepsala podle mého názoru špatná výchova jejich rodičů a to si myslím, že představitelé městské části ovlivní jen velmi těžko. Záhon okrasných květin uprostřed náměstí - pravděpodobně je myšlen kruh voskovek (v předešlých letech) a aksamitníků (v letošním roce). Jedná se o každoročně vysazované letničky. Právě z důvodu plánované přípravy studie na úpravu náměstí zde není zpracován návrh na trvalkový záhon, ale vysazujeme pouze letničky. Rizikové stromy v majetku městské části jsou pravidelně na počátku vegetačního klidu a na jeho vrcholu prohlíženy arboristou a stromolezcem právě z důvodů odhalení jejich špatného zdravotního stavu a minimalizace rizika jejich zlomení, pádu a případného zranění osob nebo poškození majetku. Vždy ale může při velkém větru ke zlomení větve, stromu dojít.
Panem Tachovským zmiňovaný jírovec nepatří městské části, ale soukromému vlastníku pozemku, který je také za kontrolu a následné odklizení padlého stromu odpovědný.
Úprava svahů rokle probíhá dle projektu zpracovaného odborníkem, odbornou firmou. Nevím, jaký by byl vhodnější způsob realizace takovýchto projektů. Myslím si, že pokud by byly veřejné finance vynaloženy na projekty zpracované laiky, které by realizovali další laici, bylo by městské části naprostým právem vytýkáno, že se neobrací na odborníky v dané oblasti.

Dobrý den,
ten Jírovec se rozlomil po přímém zásahu bleskem. Tomu asi nikdo zamezit nedokáže...

Děkuji p. Vondráčkové za vyjádření k mému komentáři. Běžný člověk jako já nezná vlastnické poměry ke každému stromu. Proto se za nařčení omlouvám.
Spíše mne zaráží odpověď: "Právě z důvodu plánované přípravy studie na úpravu náměstí zde není zpracován návrh na trvalkový záhon, ale vysazujeme pouze letničky." To jako dokud nebude studie....tak se nic nebude dělat? To je pěkné.....aspoň, že náměstí barevně doplňuji vystavené barevné postavičky a zvířátka soukromého subjektu:)
Děkuji za opravu odpadkového koše.

Autor článku "perma-kulturista" Lukáš Sejkora by místo otevírání dalšího a dalšího neúspěšného projektu se měl podívat na svůj jedlý park vedle svého bydliště jak to katastrofálně dopadlo.
A místo vypisování článků by měl konečně odpovědět pravdivě na otázky, které by byly položeny.

Skvělé dětské hřiště za Charlie centrem opraveno......snad to vydrží co nejdéle.......

Prosím Vás

po Líšni jezdí zelená multikára s cysternou a logem "Sadovnictví Líšeň", kterou řídí nějaká naprosto šílená vymaštěná zřejmě nalitá brýlatá hlava, které asi neřekli, co a proč má přesně dělat.

Zastaví se vždy jen u jednoho stromu, který se mu hodí, tam leje vodu do zblbnutí až strom málem utopí.
Jiných pěti nově vysázených schnoucích stromů si ani nevšimne a odjede pryč aniž by je vůbec kdy zalil.
Popojíždět multikárou, nebo natáhnout hadici až ke skoro suchému stromu je mu asi zatěžko.

Po celou dobu, co tento nýmand zalévá ten jeden strom, jen "čumí" pasívně s rukama v bok do země, jak teče voda hadicí z cisterny a není schopný (v době, kdy nemá co na práci) ani u stromu opravit vyvikladný kůl, úvazek, trčící hřebíky proti očím, zlomenou větev.

Mě by zajímalo, jak je placený tento předpokládám "zaměstnanec Sadovnictví Líšeň", zda je to od každé vylité cysterny, nebo jak.
Možná kdyby to bylo možné, tak by bylo jednodušší tu vodu rychle vypustit rovnou do kanálu, voda by lépe a rychleji odtekla a měl by to rychle hotovo a vyděláno.

A v ušetřeném čase by mohl v pracovní době zase na těch pár svých škopků do nedaleké hospody, kde je pravidelným hostem.

Honzo gratuluji, přesně tohoto je třeba si všímat. Pro Sadovnictví Líšeň asi uschlé stromy přinesou další veřejné peníze. To je to, oč tu může běžet. Vykopat, zasadit, "pečovat" a tak pořád dokola.

Na Sadovnictví Líšeň není kouzelné, jakým způsobem se "odborně" starají o nové výsadby, ale spíš jakým způsobem "si pěstují a kradou" dřevo na stojato v městské zeleni.
Vykácí vždy to, co se jim nejvíce hodí na fošny, nebo někomu známému do krbu.
A nějaká evidence dřeva, proč by byla, nebuďme směšní, vždyť to mají od majitele = města zcela zadarmo.
A ještě za to dostanou zaplaceno.
Vsadím se, že neexistuje ani jeden příjmový doklad na dřevo, přitom 1 kubík stojí i 2 000 Kč.
Děje se to již roky a stále si mastí kapsu titíž.