Přejeme si umírněný rozvoj obce, ne však na úkor Líšňáků. Respektujeme názory občanů, vedeme veřejné debaty, abychom znali a mohli hájit veřejný zájem. Nesouhlasíme s bezhlavým zahušťováním Líšně. Naše názory se opírají o zkušenosti z debat a příkladů z minulosti. Bráníme živelné zástavbě Kostelíčku, Samot, mezi ulicemi Elplova a Zikova, při ulici J. Faimonové atd. Chceme zajistit, aby Líšeň nenesla negativní dopady developerské výstavby. Tedy, abychom následně za stavebníka společně zaplatili občanskou vybavenost, především školky, sítě, veřejné osvětlení, komunikace apod. To jsou i zkušenosti z veřejných debat. Občané si přejí hájit veřejný prostor a přehnanou výstavbu regulovat. Sociální demokracie činí veškeré kroky v tomto směru, což dokazuje hlasování zastupitelů za ČSSD.
Zákony naší země však nadřazují soukromé vlastnictví nad veřejný zájem. Kladou větší práva na stranu majitele. Obec a občané mají jen velmi omezené možnosti, jak zabránit divoké zástavbě zhoršující kvalitu života a bydlení v Líšni. Stavební zákon je nastaven v duchu výše řečeného. Sankce za nerespektovaní územního plánu, podmínek výstavby, či dokonce za výstavbu černých staveb jsou víceméně nízké. V praxi se stává, že stavebník raději zaplatí směšnou zákonnou pokutu, než aby dbal stavebního zákona a ohlížel se na potřeby a zájmy stávajících obyvatel. Cílem je prodat byty a následné problémy přenést na obec. Pak se již nehádáme se stavebníkem, ale řešíme potřeby konkrétních lidí, kteří v dobré víře nemovitost koupili. Občanskou vybavenost a služby následně zaplatíme my všichni. To nepovažuji za správné a spravedlivé, právě naopak.
Pokud se nepoučíme z chyb minulosti, jsme nuceni je stále opakovat. Jedním z prostředků je nezbavovat se obecních pozemků a majetku, které nám dávají možnost účinně a aktivně regulovat, případně bránit nesmyslné výstavbě. Pro změnu našeho názoru, tam, kde to jde, je jediná cesta – souhlas s výstavbou občanů dotčené lokality.
Mnohé je již historicky ztraceno. Díky benevolentnímu přístupu a podpoře nepochopitelného rozprodeje a rozvratu obecního majetku, který je bohužel nevratný, máme jen omezené možnosti, jak omezit dravou výstavbu v Líšni.
Sociální demokracie nehodlá opakovat chyby dřívějších vedení Líšně z 90. Let. Tehdejší vedení ODS a KDU-ČSL proaktivně prodávalo veškerý obecní majetek, pokud někdo projevil zájem.
Zákony nám neumožňují efektivně hájit veřejný prostor a zájem Líšňáků jinou cestou, než cestou obecního vlastnictví. Proto je sociální demokracie proti prodeji obecních pozemků a majetku na jednáních zastupitelstva. Proto je důležité vlastnit a ponechat si pozemky na Kostelíčku, na Zikově a ostatně ve všech vnitroblocích sídliště, při ulici J. Faimanové apod. Pokud vlastníme v dotčené lokalitě pozemky, jsme partnery, které nemůžou developeři obejít a přehlížet. V opačném případě musíme jen trpně přihlížet, aniž bychom mohli efektivně prosadit omezení problematické výstavby.
Statut města Brna centralizuje moc do rukou města a úředníků magistrátu. Je nepochopitelné, že Líšeň v mnoha případech říká jasné: „Ne!“ a magistrát nahrazuje naše nesouhlasy souhlasy, či přezkumy a navzdory našim rozhodnutím přináší komplikace a problémy do naší městské části. Zde věřím, ze nastane obrat k lepšímu, ale zatím jsou to jen naše přání a zbožná očekávání.
Město svým rozhodnutím neumožňuje, abychom si problémy vyřešili sami. Tedy v místě, kde problémy známe. V místě, kde jsme připraveni o nich debatovat a hledat citlivá řešení. Jsme městem opomíjeni. Líšeň požaduje pořizování územních studií a regulačních plánů. Zastupitelé městské části souhlasí, proto jsme vyčlenili finance na pořízení studií a regulačních plánů. Město svým statutem hovoří jasně a nedaří se to změnit. Politici a úředníci magistrátu vysílají jasný signál: „Nemluvte nám, (tedy Brnu), do toho. Nechceme, abyste pořizovali územní studie. Nepřejeme si, abyste si v Líšni pořizovali regulační plány.“ Co naplat, my je v Líšni nezbytně potřebujeme, jsou to nejúčinnější nástroje promyšlené výstavby pro obec. Jsou závazné pro státní správu – tedy stavební úřad. Avšak tyto dokumenty neexistují. Byla nám odebrána možnost je pořizovat. Bohužel stále platí: „O nás, bez nás.“ Považuji to za absurdní a těžko pochopitelnou centralizaci moci do rukou úředníků a politiků města Brna.
Právě proto na sněmu starostů městských částí upozorňuji na problémy s výstavbou, na problémy s územním plánem. Navrhuji a považuji za nezbytné změnit fungování města a decentralizovat jej. Přeji si, aby konkrétní problémy řešili občané, kterých se výstavba týká. Nechci, aby o nás rozhodovali jiní. Líšňáci jsou dospělí a umíme si zodpovědně rozhodnout sami. Není třeba světlonoše a posledního spravedlivého. Nepotřebujeme, aby nás úředníci města vedli za ruku a blahosklonně říkali, co smíme a nesmíme. Pokud se nezbavíme nesmyslného dohledu a kurately, budeme v područí rozhodování úředníků magistrátu a politické reprezentace Brna. Tento stav se pokouším změnit.
Sociální demokracie stojí na straně občanů a hájí jejich zájmy. Hledáme veškeré zákonné prostředky pro udržení srozumitelného rozvoje obce, ve shodě se zájmy Líšňáků. Bojujeme za zachování kvality bydlení a dostupnosti služeb, aby nedocházelo ke snižování kvality života. Tyto zájmy hájíme jednotně na zastupitelstvu Líšně.
Věřím, že se nám podaří změnit přístup města Brna k městským částem. Věřím, že jsme dostatečně zodpovědní, abychom si v Líšni dokázali vyřešit konkrétní problémy. Bude to ku prospěchu Líšně a nás občanů.
Břetislav Štefan
starosta Líšně
Přidat komentář