Krátké představení Vaší osoby:
Su Líšňák a je mi 41 let. V Líšni jsem prožil celé dětství, mládí a po letech strávených v zahraničí jsem se sem opět vrátil, protože Líšeň mám rád. Žije tady i většina mých příbuzných, kamarádů a známých.
Jsem šťastně ženatý a mám dvě dcerky. Baví mě hlavně historie, turistika, cestování a kolektivní sporty. Hrával jsem závodně volejbal, ale dnes už jen rekreačně fotbal a hokej.
Vystudoval jsem práva a politologii v Brně a postgraduální program „law & economics“ (EMLE) v Německu, Holandsku a USA. Pracoval jsem jako právník v americké advokátní kanceláři v Praze, na Úřadu vlády a na různých pozicích v Evropské komisi v Bruselu.
Proč jste se rozhodl(a) kandidovat do Líšeňského zastupitelstva?:
Politika mě vždycky bavila, nejpozději od listopadu 1989. Nejdřív jsem se však chtěl živit v normálních zaměstnáních a poznávat svět. Do ODS jsem vstoupil až v roce 2009 po skandálním pádu Topolánkovy vlády během českého předsednictví EU, který mě patřičně vyburcoval začít se osobně angažovat.
V Bruselu jsem si však také uvědomil, jak vzdálená je vrcholná politika reálným potřebám lidí. Zjistil jsem, že mě baví mnohem víc řešit skutečné problémy, pomáhat konkrétním lidem a být součástí komunity v místě, odkud pocházím. Proto jsem v roce 2014 kandidoval a byl poprvé zvolen do líšeňského zastupitelstva. Od roku 2015 vedu místní ODS a nesu hlavní díl odpovědnosti za její činnost.
Jakým prioritním tématům a oblastem se chcete osobně věnovat?:
Zajímá mě hlavně veřejný prostor, jeho údržba a také zajištění bezpečnosti občanů. V Líšni je potřeba zlepšit starost o veřejná prostranství, údržbu zeleně a také posílit bezpečnostní prvky, třeba zavést kamerový systém. Proto kandiduji s heslem „Čistá a bezpečná Líšeň“.
Dále mě zajímá celkový rozvoj obce. Město musí urychleně přijmout nový územní plán a vytvořit prostor pro další rozvoj, aby nevyhánělo lidi za svoje hranice a developeři se příliš netlačili mezi stávající zástavbu. Chci se věnovat i velkým projektům, jako je například rekonstrukce náměstí Karla IV.
Jak by se podle Vás měla Líšeň rozvíjet v následujícím volebním období?:
Líšeň by se měla soustředit nejen na perfektní údržbu veřejného prostoru, ale také hledat cesty, jak vybudovat chybějící infrastrukturu. Je potřeba dodělat některá dopravní napojení, rekonstruovat náměstí, dobudovat Rokli a připravit podmínky pro velké projekty, které si občané přejí a Líšeň by si je zasloužila. Mám na mysli například chybějící bazén, multifunkční sportovní halu nebo pořádný kulturní sál.
Mnoho z těchto cílů je samozřejmě nutné realizovat ve spolupráci s městem Brnem. Proto také kandiduji i do velkého Zastupitelstva města Brna, a pokud budu zvolen, budu se snažit zajistit vstřícný postoj města k líšeňským problémům.
Ovšem nemůžeme se spoléhat pouze na dotace odjinud. To bychom se některých investic nikdy nedočkali. Cestu vidím i v částečném přeorientování výdajů rozpočtu z bytového hospodářství díky částečné privatizaci bytů. Líšeň dnes spravuje 2 323 obecních bytů a investuje okolo 70 milionů Kč ročně do jejich údržby. I to se však jeví dlouhodobě nedostatečné a velmi to zatěžuje administrativu radnice. ODS navrhuje, aby se obnovila privatizace bytů nájemníkům, zejména domů před rekonstrukcí, a utržené prostředky se využily také na výstavbu infrastruktury sloužící všem občanům. Bylo by vhodné změnit i pravidla pro rozdělení výnosů z prodeje, aby městským částem zůstal větší podíl, což má brněnská ODS také v programu.
Jaké jsou podle Vás nejpalčivější problémy Líšně a jak je chcete řešit?:
Trápí mě nedostatečná ochrana občanů ze strany bezpečnostních složek. V Líšni je stále velmi omezená přítomnost policie, přestože se nám v posledních dvou letech podařilo zvýšit počet pochůzkářů městské policie na dvojnásobek. Chybí také funkční kamerový systém, který by působil jak preventivně, tak by napomáhal odhalovat pachatele přestupků a trestných činů.
Vadí mi, že se dlouhodobě neřešily problémy ve Staré Líšni. Nejsou zde adekvátní prostory například pro zdravotnické služby, na náměstí Karla IV. zeje 30 let díra a neexistuje ani vhodný prostor pro společenské události typu hodů. Proto se dlouhodobě zasazuji za rekonstrukci náměstí, výstavbu polyfunkčního domu pod konečnou tramvaje, kde by se mohlo umístit např. zdravotní středisko s lékárnou a další služby, vytvořit parkovací místa apod., přitom zlepšení dopravní situace na něm a vytvoření prostoru pro oddych a kulturu. Až v posledním roce se nám podařilo významně pokročit v přípravě projektu a zpracovat zadání pro architektonickou studii, která by koncepčně celý prostor řešila.
Co s v Líšni opravdu povedlo a na co jste hrdí?:
Z poslední doby jsem moc rád, že se mi podařilo přispět k záchraně zahrady na Orlovně a zejména stoletých lip v ní. Již tehdy jsem argumentoval, že je možné najít prostor pro sportovní zázemí někde jinde, přičemž již v řádu dvou let se podařilo vybudovat nafukovací sportovní halu na ZŠ Novolíšeňská, jejíž spolufinancování jsem zastupitelstvu navrhl. Celkově jsem rád, že je v Líšni mnoho aktivních a schopných lidí, kteří podobné projekty dokážou připravit. A na nás politicích je pouze, abychom jim k tomu vytvářeli vhodné podmínky a podpořili je.
Komentáře
Prostor na nám. Karla IV
Kde by měl podle Vás prostor pro konání například hodů na náměstí vzniknout? V jedné ze studií je zákres, že ulice Ondráčkova by se měla dopravně napojovat přímo do křižovatku Mifkova - náměstí Karla IV. To by asi mohlo dopravě podstatně ulehčit, ale pořád nevím, kde by měl být ten důstojný prostor pro hody... :-/ Znamená to, že se nějak počítá s přesunem obchodu potravin do plánovaného polyfunkčního domu a na jeho místě by vznikl nový prostor pro společenské akce?
Děkuji za vysvětlení.
Náměstí Karla IV.
To přímé napojení, o kterém píšete, je dnes v územním plánu. Je ovšem široká shoda napříč stranami, že doprava by měla být zachována v současných trasách. Tím by zůstal dostatečně velký prostor, ale jak přesně by ten prostor měl být rozdělen, by bylo právě výsledkem té architektonické studie (na základě soutěže). Studie by měla být provedena ve dvou variantách: s obchodem COOP a bez něj. Z mého pohledu by bylo ideální přesunutí samoobsluhy do polyfunkčního domu a vykoupení budovy uprostřed náměstí. Tím bychom mohli vytvořit skutečné velké náměstí. Polyfunkční dům však musí být prvním krokem, protože velká samoobsluha by měla být na náměstí zachována.
náměstí X samoobsluha
Dobrý den. Píšete o "vykoupení budovy uprostřed náměstí" z důvodu vytvoření skutečného funkčního náměstí. Před nějakou dobou ale byla samoobsluha na prodej a koupila ji společnost COOP. Nepropáslo současné vedení radnice právě možnost budovu odkoupit?
Děkuji.
Re: náměstí X samoobsluha
Možná propáslo. Kdyby se náměstí řešilo dřív, mohli jsme být na odprodej připraveni a třeba to vykoupit už teď. Ale za situace, kdy není koncepce náměstí ještě schválena, bylo by těžké najít většinovou shodu a také řešit financování. Navíc, nějaká samoobsluha by měla na náměstí zůstat. Dokud se tedy nepostaví alternativní prostor, což může trvat několik let i v tom nejlepším případě, bylo by nutné obchod provozovat ze strany obce nebo pronajmout. A obojí řešení by asi nevedlo ke zkvalitnění služeb.
Přidat komentář