1. Překvapila Vás rezignace ředitelky KC Líšeň a znáte její důvody?
Rezignace paní ředitelky byla velmi nečekaná. Znám důvody, které uvedla ve výpovědi z pracovního poměru, který mi paní ředitelka předala na jednání rady městské části, dne 23. 3. 2016. Pravidelné schůzky a jednání nebyly v mé kompetenci, takže o mnoho více nevím. Oblast kultury byla zastupitelstvem svěřena panu radnímu Štědronskému. S určitou výjimkou, o kterou jsem velmi stál a požádal, abych mohl nadále organizovat některé kulturní akce – jedná se především o Líšeňské Hody, ples a vánoce.
Avšak domnívám se, že bude nejlepší zeptat přímo paní ředitelky Mgr. Margarity Rumenové, případně pana radního pro kulturu.
2. Jste pro zachování současné podoby KC Líšeň, nebo jste pro jiné řešení, případně jaké?
Nejdříve je třeba říci, co od této organizace očekáváme. Nahlíženo selským rozumem a nadsázkou, když chci pokosit trávník, tak si nevezmu sekyrku, a stejně tak podle náplně činnosti mohu volit vhodnou formu organizace, nebo odboru, v jiných případech mohu použít dotací, či externí spolupráce.
Bez definování našich očekávání, předpokladů a požadavků se může opět jednat o bezcílné bloudění ve smyslu: pokus / omyl. Bohužel za peníze nás všech, neboť kulturní organizace zachází s veřejnými prostředky městské části a s naším majetkem.
Osobně si v tuto chvíli neumím jednoznačně odpovědět. Právě proto, že nemají zastupitelé jednotný a projednaný názor, jak má vypadat organizace kulturního života, včetně náplně, zda má být servisní organizací pro radnici, spolky, nebo „pouze nakupujícím“ kultury do kulturního domu, či kreativním hybatelem v kulturním životě obce.
K rozhodnutí lze dospět až po zodpovědné diskuzi. Domnívám se, že odchody ředitelů a ředitelek KCL jsou příliš časté. Časté změny ve vedení zřejmě destabilizují organizaci, což opět není dobré pro líšeňskou kulturu. Při hlubším zamyšlení, může tento fakt poukazovat na určitou systémovou příčinu. Pokud se nám nepodaří nalézt důvody pro časté rezignace vedení KCL, pak je možné a víceméně pravděpodobné, že ke konsolidaci organizace a pevnému včlenění do líšeňského kulturního dění nedojde ani s novým ředitelem/ředitelkou.
3. Jakou máte představu o dalším fungování KC Líšeň a co očekáváte v případě zachování jeho současné podoby od jeho nového vedení?
Otázka souvisí s mými výše uvedenými vyjádřeními. Pokud nebude shoda mezi občany, veřejností a zastupiteli v tom, co očekávají od organizace kulturního dění v Líšni, tak lze předpokládat, že dříve, či později dojde ke konfliktům, nedorozuměním a ve svém důsledku k nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky. Kde se nekomunikuje, vznikají problémy. Je třeba vyjasnit a upřímně si říci, proč a k čemu organizaci chceme a pak zvolme podobu a fungování této organizace. Bez jasného zadání, toho od nového vedení můžeme jen pramálo očekávat.
Břetislav Štefan
starosta Líšně
Přidat komentář