Sobota 18. května 2024
Vložil admin on December 02, 2011

Ilustrační fotoLíšeň obnovuje tradice v podobě farmářských trhů, které budou slavnostně zahájeny nad podzemní zastávkou Jírova dne  17. prosince 2011 od 10:00hod.
Farmářské trhy jsou dnes žádaným způsobem nakupování potravin a výrobků přímo od prvovýrobců a vynechává mezičlánek zvaný supermarket, či obchod. Lze jej označit za šetrný k životnímu prostředí a také podporuje lokální ekonomiku. O kvalitě prodávaného zboží přímo od výrobců ve srovnání s obchodními řetězci ani nemluvě. Nejen na Jižní Moravě je mnoho zemědělců a farmářů, kteří prodávají své zboží přímo. Přijít a ochutnat jejich výrobky je to nejmenší co můžeme pro sebe udělat a vytvořit si vlastní názor na kvalitu prodávaného zboží v obchodních řetězcích.
V souvislosti s farmářskými trhy jsme položili 5+1 otázek panu místostarostovi Jozefu Sedláčkovi.

1.    Proč farmářské trhy a co Vás vedlo k tomu, že budou probíhat zrovna v prostoru nad pozemní zastávkou MHD Jírova?
Farmářské trhy nejsou pouze „moderní“, ale jsou především návratem k tradicím. Konkrétně v Líšni mají trhy bohatou historii. Chceme navázat na to dobré, co v Líšni vždy bylo a zároveň nabídnout lidem poctivé potraviny. Poctivé, vznikající podle staletí prověřených postupů, bez použití chemie, které byly vyprodukovány lokálně a nemusely na Váš talíř cestovat přes půl světa. Umístění trhů bylo hlavně otázkou prostoru vhodné velikosti a dostupnosti pro celou Líšeň. Dále potom napojení na inženýrské sítě, vysoká fluktuace obyvatel, apod.

2.    Kolik stojí uspořádání farmářských trhů?
150 000,-Kč jsme dostali dotaci od Jihomoravského kraje a asi 100 000,-Kč bude hrazeno z rozpočtu MČ. Tyto výdaje jsou především jednorázové, byly pořízeny prodejní stánky jednotného vzhledu, doplňkový mobiliář jako jsou koše a stolky, dále vybudování el. přípojky atd. V následujících letech už budou pouze provozní náklady, které budou hradit nejspíš přímo prodejci.

3.    Musí prodejci splňovat hygienické, případně jiné normy?
Musí a to hned několik. Více konkrétních informací pro prodejce najdete na www.brno-lisen.cz

4.    Provádí radnice nějaké opatření, aby se na trzích neprodávalo „nepoctivé“ zboží?
Registraci prodejců provádíme na základě vytvořených „Pravidel prodeje na farmářských trzích“ a „Kodexu farmářských trhů. Líšňákům chceme především nabídnout produkty se značkou „Regionální potravina“ Jihomoravského kraje, garantované BIO produkty, kvalitní vakuované maso od moravských statkářů, poctivé uzeniny a klobásy vyrobené pouze z masa, čerstvé ryby z moravských řek, kvalitní farmářské sýry, chleba a pečivo z obilí, které vyrostlo na našich polích. Téměř domácí vejce z podestýlky, sezonní moravskou zeleninu a ovoce, marmelády, džemy, mošty, med a spoustu dalšího.

5.    Jaký je rozdíl v pojmu Vánoční trh a Farmářský trh v otázce nabízeného zboží?
Vánoční trhy jsou pouze rozšířenou verzí farmářských trhů o typicky vánoční sortiment.

6.    Kolik prodejců, nebo druhů zboží mohou návštěvníci očekávat?
Předpokládám, že na prvních trzích bude asi 20 prodejců s velmi pestrým sortimentem, který jsem nastínil výše. Výběr ještě nemáme uzavřen, ale už teď Vám mohu slíbit, že určitě narazíte i na několik pěstitelů či chovatelů přímo z Líšně. Zároveň předpokládám, že jejich počet se bude do budoucna zvyšovat. Vše ale také bude záležet na zájmu obyvatel. Proto mi dovolte, abych Vás pozval a přijďte společně s námi obnovit již zapomenutou tradici, kterou dokreslí lidové vystoupení cimbálové muziky Líšňáci, společně s vystoupením dětí z líšeňských základních a mateřských škol.
Místo konání: ulice Jírova, snad podzemní zastávkou tramvaje č.8

Termíny trhů:    
17.12.2011 Vánoční trhy (kulturní program 10:00 – 11:30 hodin)
18.12.2011 Vánoční trhy
26.05.2012 Farmářské trhy
02.06.2012 Farmářské trhy
09.06.2012 Farmářské trhy
01.09.2012 Hodové trhy
08.09.2012 Farmářské trhy
15.09.2012 Farmářské trhy

Otevírací doba: 8:00-14:00 hodin

Jste srdečně zváni

Jozef Sedláček
místostarosta MČ

 

portál vlisni.cz
článek vyšel i v Líšeňských novinách 12/2011

Kategorie: