Čtvrtek 25. července 2024
Vložil vlisni.cz on February 06, 2016
Sestra Vojtěcha v Brně - Líšni r. 1947 jako ředitelka s průvodem dětí (zdroj: Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského)

Od listopadu roku 1862 se mohli Líšňáci setkávat s řeholnicemi oděnými v černých šatech doplněnými černým závojem s bílým lemem. Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského přišly do Líšně na žádost hraběte Egberta Belcrediho. Měly pomáhat při vzdělávání a výchově dívek a školou nepovinných děti v Líšni.

V roce 1863 započala výstavba budovy kláštera, která dodnes slouží ke vzdělávání. Setry se věnovaly výchově dívek i chlapců, ale ti se později přestěhovali do nové školy. V klášterní škole působil velký počet učitelek, především řádových sester. Jednou z řeholnic byla Vojtěcha Hasmandová, která zde od 4. září 1945 až do 11. února 1949 působila jako ředitelka. V současnosti se v Římě rozhoduje o tom, zda bude Vojtěcha prohlášená za blahoslavenou.

Matka Vojtěcha se narodila 25. března 1914 v Huštěnovicích. V roce 1953 byla odsouzena ve vykonstruovaném procesu k osmi letům vězení za údajnou špionáž a vlastizradu. Těchto činů se měla dopustit tím, že poskytla azyl mladému františkánovi Remigiu Jančovi, který unikl zatčení po zrušení klášterů. Od roku 1970 do roku 1988 byla generální představená Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. V říjnu 1987 Vojtěcha vážně onemocněla, posléze bylo onemocnění diagnostikováno jako zhoubný nádor na plicích. Zemřela 21. ledna 1988 ve Znojmě - Hradišti.

Z jejího pohřbu se stala veliká událost. Její tělo k hrobu přijelo doprovodit mnoho církevních veličin, nespočet řeholnic a kněžích. V průvodu spolusester šla za rakví také sestra Alena Bártová. V duchu promlouvala k zemřelé: „Drahá Matko Vojtěcho, už je tomu pět let, co jste uzdravila mé ruce. Dodnes jsou čisté, ekzém se už neobjevil. Prosím, moc prosím, Matko Vojtěcho, přimlouvejte se za mne v nebi, aby se mi ta ošklivá vyrážka už nikdy nevrátila. Ale vyprošujte mi nejen čisté ruce, také čistou duši, abych ji měla jako nemluvně, jako jsou teď čisté mé dlaně.“ (HOLKOVÁ, Marie. Vyprávění o velké služebnici Boží)

V životopisech Matky Vojtěchy je zmíněno několik dalších situací, kdy se po její přímluvné modlitbě výrazně zlepšil zdravotní stav nemocných lidí. Někteří z nich se dokonce uzdravili. Právě díky těmto činům může být nyní beatifikována.

Životopis Matky Vojtěchy naleznete zde.

-vlisni.cz-

Zdroje:

http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/vidnava-muze-mit-dva-svate-20160121-1kbb.html
https://www.facebook.com/MatkaVojtecha/info?tab=page_info
http://www.boromejky.cz/matkavojtecha/

SVOBODOVÁ, Martina. Škola a klášter kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Líšni. Brno, 2007. Bakalářská práce.
HOLKOVÁ, Marie. Vyprávění o velké služebnici Boží

https://www.youtube.com/watch?v=CizzV5LDznw&feature=share

 

Matka Vojtěcha (zdroj:Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského)
Matka Vojtěcha (zdroj:Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského)
Matka Vojtěcha dva měsíce před smrtí při sledování divadla k jubileu  příchodu Kongregace boromejek do Čech (zdroj: Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského)
Klášter v roce 1899  (zdroj: archiv vlisni.cz)

Kategorie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.