Sobota 22. června 2024
Vložil admin on February 06, 2014
Pavla Dombrovská a Vladimír Zavřel (zdroj: Jitka Havlová)

přítomni:

Občané města Brna

Ing. Mgr. Kateřina Leopoldová – vedoucí Odboru územního plánování a rozvoje MMB, pořizovatel změny ÚPMB
Ing. arch. Antonín Hladík – projektant společnosti UAD Studio spol. s r.o., zpracovatel návrhu změny ÚPMB,
Mgr. Jana Švábová Nezvalová  – společnost AMEC s.r.o., zpracovatel Posouzení vlivů na udržitelný rozvoj území

Dotaz občana: Kde je zodpovědný politik - Bc. Ladislav Macek (ČSSD, náměstek primátora), který má územní plán na starosti?

Odpověď Ing. Mgr. Kateřiny Leopoldové, vedoucí Odboru územního plánování: Není přítomen.

Hlasy občanů ze zadní části sálu: On tu je, schovává se v zadní místnosti a občas vykukuje!

Tato scénka celou věc poněkud vystihuje.

Celou dobu jsem se připravovala na to, že budu mluvit o Kostelíčku  – o tom, jak lidé dlouhodobě bojují se státem, investory či stavebními firmami a brání výstavbě tím, že odmítají rozprodat své pozemky. O tom, jaký význam má pro Líšeň (i pro celé Brno) staré poutní místo, magické a krásné. Konají se tu svatby, křtiny, bohoslužby...  O tom, že nejen Kostelíček, ale i jeho okolí je důležitým symbolem Líšně a bezohledná výstavba může vážně narušit vztah lidí k místu, v němž žijí.... Postupně jsem shledala, že ty, kteří s námi diskutují, nic takového nezajímá. A ti, kteří o všem budou rozhodovat, nejsou přítomni (ale jejich dvojníci zřejmě vykukují z přilehlých místností).

Dnes mi volala paní, která prodává v drogerii na Šimáčkově ulici, nejlaskavější paní, kterou v Líšni znám, a která vždy přeje pěkný den. Hlásila, že má archy připomínky k územnímu plánu proti výstavbě na Kostelíčku podepsané a chce další. Ptala se mně, jak je možné, že lidi o ničem neví a jak to, že nic nevyšlo v Líšeňských novinách? Neuměla jsem jí odpovědět.  Ale vzpomněla jsem si, že jsem se ptala Ing. Mgr. Leopoldové, proč město neinformuje občany prostřednictvím webu, médií a všemi možnými prostředky, které má k dispozici o tom, že občané se mohou vyjadřovat k aktualizaci územního plánu. Odpověděla mi, že město občany informuje! Odvětila jsem, že sice informuje, ale nesrozumitelně.

O průběhu celé debaty nejlépe svědčí text z fb profilu Matěje Holana. Děkuji Matějovi, že díky jeho aktivitám (i informací od sdružení Nesehnutí), jsem se o situaci kolem územního plánu dozvěděla a šířila dál prostřednictvím portálu vlisni.cz.

Pavla Dombrovská

Tady Matějovy dojmy z veřejného projednávání aktualizace ÚP z Facebooku:

Matěj Hollan

To včerejší "veřejné" "projednávání" územního "plánu" byl vskutku zážitek jak z pekla.

Krno zaráz pořizuje nový územní plán a současně pořizuje aktualizaci toho stávajícího. Nedá se v tom vyznat, nikdo, včetně OUPRu, doopravdy neví, co může být obsahem nového územního plánu, co obsahem aktualizace toho stávajícího. Občany na "jednání" včera zesměšňovali, že jejich "dotaz" je nepatřičný, protože tohle aktualizace neřeší - Looooool vy nuly.

Ten dokument k aktualizaci má 1500 chaotických stránek nečitelného textu, je to totálně zmatečné z hlediska urbanistického i právního (věci, co jsou ve výrokové části, by měly být v odůvodnění a naopak). Grafická část je rozsekána na 700 samostatných souborů, online verze je taktéž nepoužitelná. (A právě proto to soud celý shodí.)

Město o veřejném projednávání aktualizace neinformovalo prakticky nikde, veškerou medializaci obstarávají nikým nevolení ekoteroristé.

Včerejší projednávání proto bylo od začátku nastaveno jako válka. Projednávat s 400tisícovým městem nejdůležitější dokument jeden den tři hodiny odpoledne, nedává žádný smysl. Pořizovatel (město) a zpracovatel (nějaká firma) nebyli pochopitelně s to vysvětlit, o čem to je, lidi bučeli a křičeli na ně, ať už jsou zticha, že se chtějí dostat taky ke slovu.

Soudružka Leopoldová záměrně a protizákonně neinformovala občany o jejich právech (že mohou podávat připomínky, svým podpisem zmocnit zástupce veřejnosti a hlavně mohou podávat jako majitelé nemovitostí a pozemků námitky, o než se lze i soudit).

Když jsem si vzal ke konci diskuze slovo a začal vytýkat jak obsahové tak formální nedostatky tohoto "projednávání" a informovat jako první v sále lidi o jejich právech, začal na mě starosta MČ Brno - Jih, Haluza, pokřikovat, ať nezdržuju, ale položím dotaz... Pak mě vyzval moderátor (nezávidím mu), ať položím DOTAZ. Veřejné projednávání ale není o tom, že hloupý občan pokládá hloupé dotazy a osvícený Magistrát mu laskavě vysvětluje, že je debil, že je všechno v pořádku.

Pak mi vypli mikrofon. Přešel jsem tedy k dalšímu a poslal je dohajzlu. A naštvalo mě to tak, že o tom napíšu článek do Deník Referendum

(zdroj: facebook.com)

Další zdroje

Kategorie: 

Komentáře

Dobrý den,
tímto zdravím všechny Líšňáky a přeju všem kteří se angažují ve věci stavění na Kostelíčku, aby se jim podařilo tomuto bezohlednému nápadu zabránit. Máte moiji podporu. O petici jsem se dozvěděl úplnou náhodou včera 6.2.2014. Jelikož už v Líšni nebydlím nestihnu ji do konce termínu odevzdat. Tak bych chtěl aspoň takto vyjádřit svůj nesouhlas se stavěním na Kostelíčku a zárověň podpořit všechny kteří se snaží téhle barbařině zabránit.
S pozdravem
Radek Sobol