Čtvrtek 25. července 2024
Vložil vlisni.cz on July 29, 2021
zdroj: facebook Líšeň Sobě

Kulturní akce pořádaná stejnojmenným spolkem upozorňuje na důležitá a ohrožená místa v Brně-Líšni a zdůrazňuje význam místních iniciativ v dialogu se samosprávou a veřejností.

Třídenní Festival Líšeň sobě XII. proběhne v odpoledních a večerních hodinách od pátku 20. do neděle 22. srpna. Repertoár festivalu je rozkročený od páteční Opery Diversa přes vystoupení místních umělců a umělkyň a divadelní představení po koncert slovenské písničkářky Ľubicy Christophory.

“Letos vás čeká nejen hudební, ale i divadelní program jak pro dospělé, tak i pro děti. Například v sobotu si před koncerty mladých kapel OKno a Ateliér můžete s dětmi užít Karlovu a Jaromírovu pohádku v podání úžasně vtipného Jakuba Folvarčného.”, dodává předsedkyně spolku Líšeň sobě Filipína Cimrová.

Festival se koná na třech místech, která jsou pro život v Líšni důležitá, a upozorňuje tak na aktuální problémy:

- Zahradu Orlovny v roce 2016 zachránily místní spolky a umělecké soubory před vykácením a zastupitelstvo následně schválilo proměnu cenné budovy na komunitní centrum. Současné vedení radnice projekt ignorovalo, vrátilo evropskou dotaci a připravuje vlastní, pro městskou část dvakrát nákladnější projekt. Budova i část zahrady je v současnosti uzavřená.

- Kapli Panny Marie Pomocnice v Líšni všichni znají jako Kostelíček. Místo s krásným výhledem bylo v návrhu nového územního plánu ohrožené novou výstavbou, zatím si ale zachovává svoji atmosféru a láká k procházkám a k usebrání.

- Jedlý park Sedláčkova byl zanedbaným místem v sídlišti, než ho sousedé proměnili v komunitní místo setkávání s ohništěm a ovocnými stromy. Je to jedinečný prostor bez pevně daného určení, které vybízí k objevování a setkávání. Vedení městské části dlouhodobě připravuje plán na jeho přeměnu v tradiční upravený park.

Festival Líšeň sobě se za dvanáct let konání stal kulturní událostí, která přesahuje líšeňské hranice a přitom dává možnost spolupráce a setkání místním umělcům, umělkyním a spolkům. Ukazuje, že komunitně organizované akce zvyšují kvalitu života v obci a jsou nutným mezičlánkem mezi aktivními občany a samosprávou, která jim ve vlastním zájmu naslouchá a podporuje je.

“Prehistorie festivalů sahá až do roku 1999, kdy jsme jako čerstvě založené Divadlo Líšeň zachraňovali Dělňák určený tehdy k demolici. Bylo to rozhodnutí ze dne na den – uspořádat "záchranný" festival a netušili jsme, že jsme tím odstartovali více než dvacetiletou tradici. Také to svědčí o tom, že je stále v Líšni co zachraňovat. Jak jsme se přesvědčili mnohokrát, nejlepší "recept na záchranu" je zájem veřejnosti o dané místo. Proto přejeme i tomuto ročníku festivalu bohatý zájem a účast publika odhodlaného ochránit všechna hodnotná místa v Líšni. ”, komentuje to režisérka Divadla Líšeň Pavla Dombrovská.

Spolek Líšeň sobě na dvanáctý ročník festivalu srdečně zve.

Filipína Cimrová
Líšeň sobě

Kategorie: 

Komentáře

Ano, i to je stránka pseudofestivalu Líšeň sobě. Bohužel pořadatelé to každoročně nezvládají!
Pomočené domy v okolí, odpadky....potácející se osoby.....no, vlastně je to takový folklór!

Vážený pane Vladimíre.
Jako hlavní organizátorka letošního a loňského ročníku Festivalu Líšeň sobě jsem touto informací velmi zaskočená, jelikož si ničeho takového nejsem vědoma. Pokud máte v souvislosti s festivalem nějaké potíže, neváhejte se na mne obrátit na mail lisensobe@email.cz a pokusíme se společně najít nějaké řešení.

Ano, jako každý rok přetékaly odpadkové koše, povalovaly se kelímky a opět pomočená zeď domu.....podle mne chybí dozor Městské policie ke konci akce a cca do hodiny po oficiálním skončení akce. Někdo namítne, že to k hodům patří, tzn. opilci, ale je to nechutné!

Vážený pane Vladimíre.
Přemýšlím nad tím, zda se opravdu oba bavíme o Festivalu Líšeň sobě, jehož hlavní den se letos konal na Kostelíčku, žádné koše zde nepřetékaly, a vše bylo v naprostém pořádku.
Možná tak myslíte jinou líšeňskou akci?

rozhodně ne, aktivity zajímavé, ale úklid nulový - ano, je to dáno hodně účastníky, ale i tak by si to organizátoři měli pohlídat.....a ne se jen pyšnit, jak jsou dobří....

Vážený pane Vladimíre,
jako účastník několika posledních ročníků festivalu Líšeň sobě si s Vámi dovolím nesouhlasit. Kelímky se na festivalu používají zálohované, úklid v místě festivalu probíhá ihned po skončení akce a ještě i následující den, odpadkové koše jsou vždy umístěny v dostatečném množství.

Pravděpodobně si festival pletete s Líšeňskými hody, které zmiňujete v jednom z Vašich předchozích příspěvků. U této akce s Vámi plně souhlasím, že pořadatelské zajištění nekoresponduje s počtem účastníků a následný úklid by měl probíhat nejen v areálu zámku a ulice Pohankova, ale i v přilehlých ulicích včetně Nám. Karla IV.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.