Čtvrtek 25. července 2024
Vložil vlisni.cz on May 09, 2020
Kontejnerové stání (zdroj: autor článku)

Pro mnoho občanů Líšně určitě potěšující zpráva. Obnova kontejnerových státní na odpad je v sídlišti bez diskuze potřebná. Má to ale jedno velké ALE.

Koncem března vybralo vedení naší MČ zhotovitele na výstavbu 8 nových kontejnerových stání na ulici Hochmanova, Zikova a Synkova, a to v ceně 6,7 mil. Kč bez DPH. Dle vizí z minulých let, jich má po Líšni vzniknout až 100 kusů.

Jedná se o kontejnerová státní z masivního kamene tzn. gabionových zdí, tedy kamenů umístěných do drátěných košů, v délce cca 10 až 12 m a o šířce zdí min. 50 cm. Bez střechy, ale s okny a bez uzamykatelného vstupu. Na fotografii je vzorové kontejnerového stání, které již delší dobu stojí na na ulici J. Faimanové.

Tato prostorově výrazná masivní varianta bez střechy a zabezpečení není, dle našeho názoru, vhodným řešením zapadajícím do prostoru sídliště. Vhodnější by byla jednodušší, méně nápadná, ale odolná konstrukce, která nezatěžuje masou materiálu již tak zahuštěný prostor. S výraznými prvky zeleně jak na konstrukci i střeše. Navíc cena necelý 1 mil. Kč na 1 stání není zcela hospodárné řešení.

Variantu gabionových kontejnerových stání navíc podle zápisů z jednání Komise životního prostředí RMČ tato komise dokonce 3x, a to v různém složení, pod vedením různých předsedů, nedoporučila. Bylo to v prosinci 2015, v únoru 2017, aktualizovaná novou komisí v dubnu 2019. Zápisy z jednání komisí lze nalézt na stránkách městské části. O to překvapivější je, že opakovaný názor odborné komise neměl na výběr řešení žádný vliv.

Radu jsme začátkem března žádaly o sdělení důvodu vybrání varianty kontejnerových státní z masivní kamenné konstrukce a jaké další varianty „byly ve hře“ v rámci výběrového řízení. Dále doložení jejího souladu s koncepcí urbanistickou a vegetační zelení.

Bohužel jsme stále žádnou odpověď nedostaly. Neznáme informace o výběrovém řízení ani důvody, jak ekonomické, urbanistické či jiné, na základě kterých byla tato varianta vybrána jako vítězná.

Líšeňské sídliště tedy zavalí kameny. Otázkou je, jak se do celkové finanční situace městské části a tím i do možnosti takto nákladných řešení v budoucnu promítne ekonomická krize související s koronavirem.

Přejeme v nelehké době hodně sil a zdraví!

Silvie Dražanová (nestraník), Eliška Vondráčková (KDU-ČSL), Spolu v Líšni

Kontejnerové stání
Kontejnerové stání

Kategorie: 

Komentáře

opilý člověk, slabomyslný člověk, nesoudný člověk, kuřák trávy,dítě do 3 let věku, člověk v depresi či klinické úzkosti, nečlověk, škodič atd.

Máte můj souhlas!!!!!!

Tak 8 kontejnerových stání za skoro 7 miliónů ???? není divu že se nikdo nevyjádřil jaké byly další návrhy a pod. Jednoznačně jde o nejlevnější a nejohyzdnější formu stavby co bude hyzdit okolí po spoustu let a někdo si na tom pořádně namastí kapsu. Radnice líšeň opět nezklamala....aneb Vaše peníze do našich kapes a hlavně stvořit další kýč jakým je třeba ten rozseklej černoch v údolíčku bez stínu na kotlanové. Tleskám ovcím z líšně že si to necháte líbit....

Dobrý den, kontejnerové stání na fotkách vypadá docela hezky - nic proti, ale ta cena ??? Levnější řešení by určitě bylo lepší - a peníze mohl dostat Klokánek, Efeta nebo se mohly investovat jinde - dětská hřiště, údržba parků atd. Nechápu.

Do sidliště se masivni gabionova stavba vůbec nehodí, už vidim tu špínu uvnitř, kontejnery by mely byt zakryty necim subtilnejsim, na sloupcich, čili s prostorem nad zemi, aby se tam nehromadil neporadek, neskrývali hlodavci a jini škůdci, i ti lidští, aby se z toho nestalo celkem komfortni veřejne WC

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.