Pátek 27. prosince 2024
Vložil admin on February 16, 2012

Začátkem února byla na internetových stránkách UMČ Brno-Líšeň uveřejněna informace o provozu mateřských škol v době letních prázdnin (odkaz zde). Všechny MŠ, které jsou ve správě UMČ ukončují provoz stejně k 13. 7. 2012. Zbývající měsíc a půl mohou rodiče pro děti využít služeb Rodinného centra PASTELKA, KC Líšeň, a nebo například SALESKA.

Pastelka připravuje na období letních prázdnin hned několik příměstských táborů. Jejich termín a program bude uveřejněn na stránkách www.pastelka.net během března a dubna.  Přihlášky budou ke stažení na webových stránkách a zájemci je musí vyplněné odevzdat přímo v Pastelce, případně je zašlete e-mailem.
Předpokládaná cena tábora by měla být pro děti od 3 do 6-ti let v rozmezí  1000 – 1200Kč na týden. Pro starší děti je předpokládá cena 1300 – 1500Kč na týden. V ceně je zahrnuta svačina, oběd, výlety, materiál pro tvorbu výrobků a pojištění. Provozní doba příměstských táborů pořádané Pastelkou je od 7:00 – 16:30hod.

Kulturní centrum Líšeň na Kotlance také připravuje na rok 2012 příměstské tábory, které jsou určeny pro mladší školáky ve věku od 6-ti do 12-ti let, tedy děti, které rodiče nechtějí nechat celý den bez dozoru a jsou vždy aktuálně tematicky zaměřené. V ceně tábora je kromě výletů zahrnutý teplý oběd a 1,5 l tekutin na den, dále pojištění dětí, veškerý používaný materiál  a odborný dohled lektorů. Program příměstského tábora bývá zaměřen na pohybově, výtvarně i rukodělnou činnost a je vždy přizpůsoben změnám počasí. Vycházky do okolí Líšně s pracovnicemi KCL a lektorkou jsou zaměřené také např. na sběr přírodních materiálů, ze kterých děti následně na Kotlance vytváří různé výrobky.  Některé děti upřednostňují „Turistický příměstský tábor“, kde je kladen důraz hlavně na zdravý pohyb v přírodě a poznávání zajímavých míst v okolí Brna. Děti zde mají možnost seznámit se především s krásnou přírody v Líšni a v jejím okolí, a také jsou pro ně připraveny výlety do  Moravského krasu. Provozní doba těchto táborů je od 8:00 – 17:00hod. Termíny příměstských táborů a více informací naleznete na www.kclisen.cz

Saleziánské středisko mládeže SALESKO připravilo pro období prázdnin hned několik druhů táborů, které jsou rozděleny na příměstské, pobytové, putovní a křesťanské. Cena příměstský táborů je stanovena na částku okolo 1.500Kč na týden. V ceně je zahrnuto cestovné, stravné, veškerý používaný materiál a pojištění.  Věková hranice dětí je pro každý tábor stanovena dle zaměření i náročnosti. Veškeré přihlášky na tábory pořádané SALESKEM je možné zarezervovat on-line. Návštěvník stránek zde dostane ucelenou informaci o programu a zaměření konkrétního tábora, věkovou hranici účastníků a dokonce i aktuální stav obsazenosti.

Program táborů a je tak obsáhlý, že je lepší navštívit stránky SALESKA, které naleznete zde.

Ať již Pastelka, KC Líšeň i Salesko připravilo pro děti v letních měsících sebelepší program, je zde otázka, jestli by přeci jen nemohly být průběžně dvě MŠ v Líšni ( jedna s provozem kuchyně ) otevřeny i během letních prázdnin?

Radní Václav Košulič (ČSSD), který měl v loňském volebním období školství pod svým vedením z pozice II.místostarosty k tomuto tématu dodává:

„ Po novelizaci tzv. Školského zákona, jehož platnost započala od 1.1.2012 tomu nic nebrání. Podotýkám, že Líšeň je zřizovatelem 10-ti MŠ.“

Podle slov Mgr. Jiřího Janištína  I.místostarosty (ODS)  jde hlavně o podněty ze strany rodičů, kteří často poukazují na to, že děti nechtějí chodit do jiných školek a zvykat si krátkodobě na nový kolektiv i učitele.

A jaký je Váš názor?

BlueBoard.cz

Kategorie: 

Komentáře

Obnovuji s dovolením s dotazem, jestli letos opět bude anketa nebo to bude jasné dříve? Nebo to letos zůstane individuální? Díky

Jen pro pořádek uvádím. Projekt rekonstrukce MŠ na ulici Bratří Pelíšků je práce minulého vedení, včetně finančního krytí. Kapacita MŠ bude navýšena z původních 36 míst na 66 míst. Obnovení provozu je naplánováno na letošní květen. Podotýkám, že minulé vedení bylo za navyšování míst v MŠ stále kritizováno opozicí pro zveličování problému nedostatku míst v MŠ. K problému chodu MŠ se vyjádřím v samostatném článku.

Jen pro pořádek uvádím. Projekt rekonstrukce MŠ na ulici Bratří Pelíšků je práce minulého vedení, včetně finančního krytí. Kapacita MŠ bude navýšena z původních 36 míst na 66 míst. Obnovení provozu je naplánováno na letošní květen. Podotýkám, že minulé vedení bylo za navyšování míst v MŠ stále kritizováno opozicí pro zveličování problému nedostatku míst v MŠ. K problému chodu MŠ se vyjádřím v samostatném článku.

Jen pro pořádek uvádím. Projekt rekonstrukce MŠ na ulici Bratří Pelíšků je práce minulého vedení, včetně finančního krytí. Kapacita MŠ bude navýšena z původních 36 míst na 66 míst. Obnovení provozu je naplánováno na letošní květen. Podotýkám, že minulé vedení bylo za navyšování míst v MŠ stále kritizováno opozicí pro zveličování problému nedostatku míst v MŠ. K problému chodu MŠ se vyjádřím v samostatném článku.

dobrý den, z vašeho komentáře vyplývá, že na Bří Pelíšků by měli navýšit kapacitu o 30 dětí, ale při zápisu mi paní ředitelka řekla, že bude otevřena 1 nová třídá. Jak to tedy je? Nepředpokládám, že jedna třída MŠ bude pro 30 dětí.
A ještě prosba: Víte již prosím, kdy bude zápis do této třídy? Internetové stránky školky nefungují, kde jinde to mohu najít? Děkuji

Dobrý den, zápis 30 nových dětí do nové třídy na MŠ Bří Pelíšků bude vypsán po kolaudaci stavby. Předpokládám září 2012.
Jozef Sedláček
místostarosta MČ

Dobry den, mohlo by se tu enkde objevit, o kolik mist se vam diky vasi aktivite podarilo navysit kapacitu skolek? Tzn jaky byl stav v dobe zvoleni a nyni?diky

Nově opravená MŠ na ulici Bratří Pelíšků bude mít kapacitu 65 dětí. Dvě třídy budou mít 25 dětí, třetí třída má 15 míst. Toto je dáno velikostí místností.
Dle školského zákona může ředitel MŠ požádat o vyjímku v počtu žáků v jednotlivých třídách za splnění daných podmínek, že toto zvýšení není na úkor kvality a je splněna bezpečnost a ochrana zdraví. Toto zvýšení může být maximálně v našem případě 28 žáků a 19 žáků na třídu. Po znovuotevření této MŠ po 1. 5. 2012 bude celková kapacita v MŠ v Líšni 800 míst. Porodnost od r. 2008 se pohybude v průměru 330 dětí/rok.

všechny, kdo prohlásil,že jde o zveličování problému bych pozvala k nám co nemají školku protože mít doma jedno nebo dvě děti je přeci jedno na jeden týden - něco jako výměna manželek. Starší dítě s narozením dalšího odsouváte za přebalování, kojení, uspávání,...když konečně máte chvilku a nejste úplně mimo z nočního vstávání tak vytřete, vyžehlíte, navaříte, nakoupíte, ..tří - čtyřleté dítě neumí tvořit u stolu, lepit, společné prohlížení obrázkových knížek je minulost, zato umí roztřídit prádlo a pustit pračku, ven se chodí podle mimina, občas vůbec. 10x denně říkáte "teď ne, počkej". Postupně ho odsouváte k dvd pohádkám , pexesu online i když víte, že tam se komunikovat nenaučí. Starší pořád pérujete za každou kuličku, co by batole mohlo sezobnout, půl dne děláte "pšt, malý - malá spí" . Do loňského roku byly tyto děti diskriminovány proti dětem, jejichž rodiče mají práci.

Je taky vtipné najít si práci a vysvětlovat, že mám dítě doma.

Letos v Brně bude bez školky přes 2200 rodin jak se tak dívám.

Napsala jsem poslancům. Stálo mě to počmáraný ubrus a zeď pastelkami, starší si od malování odskočil na wc.

Máme neobvykle dlouhou RD na evropské poměry. Tak proč by nám stát pobyt doma ještě neprodloužil?l Nějak se s tím poperme, manžel si střihne měsíčně 100 h přesčasů ať nás uživí. My se pak budeme draze rekvalifikovat, navštěvovat psychologické kurzy "z matky zaměstnancem".

A ti kterým to pořád připadá jednoduché by šli přímo k nám, krom batolete a tříletého bonusem jedno dítě v první třídě.

Dobrý den,
s názorem o diskriminaci dětí s rodičem na RD opravdu nesouhlasím a svádět vinu za to, že dítě neumí stříhat, komunikovat atp. na to, že nechodí do školky je alibismus. Jsem doma se čtyřletým a téměř tříletým dítětem a ani jedno není ve školce a za stejně starými školkovými dětmi rozhodně nezaostávají. Se školkami je to tu opravdu bída, ale zase na druhé straně je tu opravdu dost jiných a celkem cenově dostupných aktivit např.Sokol. Přijít o práci v důsledku toho, že zaplatit dvě děti na soukromé školce znamená být po výplatě v mínusu a řešit problém, že dítko hold při kojení mladšího sourozence kouká na tv - to bych si nedovolila nazvat diskriminací.

Nemůžu souhlasit. Je to diskriminace. Školka je především vzdělávací zařízení, ne sociální. Je velký rozdíl mít doma "skorodvojky" a čtyřleté dítě s miminem. Sama musíte vědět jak velký podíl času a sil zabere kojenec, batole a kolik pozornosti musíte věnovat tříletému dítěti.

Tak nějak jsme si všichni zvykli, že menší zlo je vlastně v pořádku a dá se přežít. Jenže úkolem rodiče není přežívat. Ani na RD.

Každý kope za svou půlku, problém není v tom kdo je na tom hůř, problém je v tom, že zaměstnavatel má povinnost držet místo jen po určitou dobu, RD dovolená je jen na určitou dobu, ale než bude dítěti v Líšni pět nebo bude předškolák, tak je veeelká díra, kterou každá rodina musí řešit po svém přičemž nemá absolutně žádnou oporu ve společnosti, krom výmluvy o babyboomu, který začal před 7 lety.

Skolky sice spadaji pod skolsky zakon,jenze je to nedomyslene.zatimco pro decka skolou povinne se vzdy flek najde, se skolkama se do toho stat nezene. Proste vam ze zakona garantuje akorat to,ze vas musi vzit na rok pred prvni tridou.

Ochranna doba pro mamky je 3 roky v praci - matka je v pasti: decko do skolky neuda,prace ji propadne a vzhledem k tomu ze si vycerpala almuznu (materska),muze jit tak akorat....sporit a chlap makat do chcipnuti.

Místo systémové změny, navýšení školek, se budeme předhánět v tom, kdo koho nařkne z diskriminace, jak módní to slovo.

Maminka, která má tříleté dítě a v líšni nemá absolutně šanci ho umístit ve školce, má prostě smůlu, do prace nenastoupí, rodičovský příspevek nemá, takže celkem dost existenční problém. Místo toho, aby nastoupila do práce, odváděla daně, soc. a zdrav. poplatky, podpořila systém, kam všichni přispíváme a z čeho jsou školky placeny, tak musí být doma a žadonit o sociální dávky.

Zatímco maminka, která má 2-2,5leté dítě, otěhotní, přejde z rodičáku na placení mateřské dávky je vlastně vysmátá, protože je finančne krytá.

Dále školka není hlídací, ale vzdělávácí..... může mi někdo říct, od kterého roku je dítě vzděláváno a do kterého roku je pouze hlídáno? Kde bereme tu jistotu, že 3leté dítě je hlídáno a 4leté dítě, které je umistitelné ve školce je vzděláváno?

A diskriminace, kdo je diskriminován? Maminky, které mohou a chtějí pracovat, ale vlastně nemohou, protože dítě nenechají samotné doma a na soukromé služby nemají finance, zůstavají doma. Proč mají mít zodpovědnost za maminky, které si udělají druhé dítě a ty pak nezvládají doma péči o mimino a 4leté dítě?????????????

Je uplne sumak, jestli je skolka ve vzdelavaci anebo hlidaci skatuli. Pravdou je to, ze si tam nikdo nedva decko vzdelavat!!! ale normalne hlidat statem. A pekne na ho... je to, ze si tohohle "vzdelavani" uzije par vyvolenych a zbytek ma smulu. A to kruci sme rodina kompletni a zdravi a jeden ma praci, nechapu samozivitelky

Sice muzu napsat poslancum a senatorum za nas obvod, jenze nejsem tak naivni, abych si myslel ze se z meho prosiku kdovijak slozi. Raci bych byl, kdybych videl jak lidi co sedi za strany v zastupitelstvu jedoiu nekam ke spolustranikum a tlaci.
Nejsu tak naivni, abych si myslel, ze to bude hned, ale jaksi u nich citim veci moznost neco ovlivnit z Radnice pres Stranu nez z Panelaku pres Mail

re

konečně někdo řekl, že císař je nahý.

Velice výstižné:-)

Dobrý den, zveřejnění článku bylo prozatím z webových stránek MČ staženo. V úterý 21. 2. 2012 proběhla schůzka ředitelek MŠ se zřizovatelem (MČ) z důvodu projednání možnosti změny v prázdninovém provozu. Navrhovaná změna vychází z novely školského zákona, která odbourává náročnou administrativní zátěž při přesunu jednotlivých dětí mezi MŠ. Proto byl dán návrh, aby MŠ nebyly v provozu všechny po dobu prvních 14 dnů v červenci, ale vždy pouze 3 MŠ a postupně tak naplnily celé prázdniny, kromě posledních 14 dnů. S tím, že otevřené MŠ by přijímaly i děti z jiných MŠ. Jako zřizovatel MŠ jsme byli přesvědčeni, že o zajištění střídavého fungování je stran maminek zájem. Ředitelkami MŠ jsme byli informování, že z podnětů rodičů vychází pravý opak, že mají zájem, aby fungovala prvních 14 dnů jejich domovská školka. Že si děti těžko zvykají na nové prostředí apod.
Z důvodu nejasného stanoviska, jak si to tedy vlastně přejí ti, pro které je tato služba vykonávána, jsme se rozhodli formou dotazníku oslovit všechny rodiče dětí. Každá maminka bude v nadcházejících dnech požádána ve své MŠ o vyplnění dotazníku. Na základě výsledku bude provedeno rozhodnutí.
Dále mi dovolte ještě reakci na jeden z výše uvedených komentářů. Líšeň má právě díky minulému vedení nejvíce školek v Brně. Není pravda, že by Líšeň v tomto směru něco zanedbala. Za poslední 2 roky byla kapacita školek navýšena o 170 míst. Líšeň spíše doplácí na to, že v jiných MČ mají školek nedostatek a děti se hlásí do školek v Líšni. A bohužel z důvodu špatného školského zákona, ředitelky tyto děti (jedná se především o předškolní věk) musí přijmout. Zároveň je nebývale mnoho odkladů, takže nám vznikl jakýsi pseudo 4. ročník MŠ. Což samozřejmě nějakou desítku míst také zabere. MČ Líšeň nedostává ani 1 korunu z rozpočtu města, kraje či státu na MŠ. Disponibilní investiční prostředky MČ jsou ročně cca 10 mil., za což se nedá postavit ani jedna školka a zároveň by jsme v Líšni nemohli udělat už nic jiného. Je to především stát, který by se již konečně měl na touto žalostnou situací zamyslet! A jsou to poslanci, které jsme si ve volbách zvolili, kteří by to neměli přehlížet!

Jozef Sedláček
místostarosta MČ

Dobrý den,
jsem autorem komentáře na který reagujete v druhé části.
Oněch 170 míst je chvályhodných, nicméně na základě dostupných čísel problematiku zdaleka nevyřešily.
Na stránkách elektronických přihlášek do školek http://zapisdoms.brno.cz/ u každé městské části pod mapou a tabulkou školek vidíte počet volných míst a počet vydaných přihlášek - ty se započítávají podle trvalého bydliště rodičů. Nikdo si ještě přihlášku nikam nepodal, zatím byly jen vydány, takže je krásně vidět kolik která městská část nabízí volných míst v poměru s počtem dětí přihlášených k trvalému pobytu.
Duplicita není možná, databáze funguje správně na rodné číslo dítěte (osobně ověřeno).
Jak velké je % předškoláků s trvalým bydlištěm mimo MČ Líšeň ?
Odklady jsou populární v celé ČR, v Líšni se neděje nic výjimečného.

Stačí si ta dvě čísla vydělit a vidíte sám jak je dobře rodičům např. v městské části Brno - jih.

mmch. proč by se stát - poslanci zamýšleli, jedná se o dočasnou situaci třech - čtyřech let ve školkách, pak na ZŠ atd....ti kteří to mohou změnit si v klidu zaplatí soukromou školku 7000 /měs. plus strava 55 kč/den.

Proč nesáhnete pro levné dočasné řešení? Volné třídy ve školách, někde na internetu jsem studovala projekt, kdy takto mělo být vytvořeno 22 školek , fungují dvě.

Dobrý den, toto jsou fakta:
Líšeň (26 000 obyv.) - 178 nových míst - nejvíce ze všech MČ, krom Brno střed a sever. Ale tyto MČ mají 2 násobný počet obyvatel.
Srovnatelné MČ:
Královo Pole (28 000obyv.) - 166 nových míst
Bystrc (30 000 obyv.) - 126 nových míst
Žabovřesky (22 000 obyv.) - 134 nových míst

zkopírováno z webu zapisdoms.brno.cz : "Aplikace, na tomto portálu, umožňuje vygenerovat pro jedno RČ neomezený počet přihlášek se stejným identifikátorem." Duplicita tedy možná je, osobně prověřeno:-) Nikoliv sice v rámci různých MČ, ale v rámci jedné MČ si můžete přihlášek vygenerovat třeba 10. Systém není tak dokonalý, jak píšete, uvádí číslo všech vygenerovaných přihlášek.
Mimochodem, asi je čas se zamyslet, proč takové poslance volíme ve volbách. A nebo je aspoň donutit, aby nám poslali peníze. My pak s velkou radostí budeme stavět MŠ. A to levné řešení? Má spoustu nedostatků, proto asi z 22 projektů fungují jen 2. Například v Líšni jsou volné třídy na ZŠ Masarova. Jenže MŠ musí mít samostatnou zahradu, samostatnou jídelnu atd. atd. Prostě mnoho nepřekonatelných překážek z pohledu legislativy. Věřím, že dětem by to asi bylo jedno, ale bohužel... jsme zpátky u poslanců, kteří to mohou měnit.

1) Jak jistě pan místostarosta ví (předpokládám že s těmito daty samospráva pracuje), situace se ohledně školek zlepšovat v žádném případě nebude a bude opravdu jen horší - viz všem přístupná data z ČSŮ zde: http://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/t/9A00408C55/$File/w-64400311b03.pdf Zjednodušeně porodnost po dlouhodobém propadu zase roste vzhůru. Data jsou pro Brno město jako celek, troufám si říst že pro Líšeň mohou být kapku vyšší.

2) Nemyslím si, že by byla úplně pravda to, co pan místostarosta uvedl, že radnice nedostává na školky nic. Možná nejsou prostředky účelově vázané (určené?) na školky. Ale asi je možné z balíku financovat i tohle. Je to tak anebo se pletu?

3) Situaci školek vidím podobně jako situaci donedávna v bytech: buď jste dlouhodobě v bezpečí v regulovaném nájmu (a platíte opravdu jen spotřebu a směšný "nájem", anebo jste např. studentský pár, který si shání byt 1+1 na černém trhu za bratru 10-12000 měsíčně.
Analogicky je to se školkama: buď se vám povede se do ní nalogovat přes 10 přihlášek (nejistý výsledek) anebo malý "sponzoring" (fuj). Výsledkem může být to, že jste v kolektivním zařízení za babku měsíčně. Anebo jste nahraný anebo bohatý a to pak nemáte jinou možnost než strčit dítě do soukromé školky za cca 8000 měsíčně (a spíš víc).

Má otázka je: je vůbec možná nějaká forma deregulace na místní úrovni? Mám na mysli to, jestli by si i případné soukromé školky - školičky - lidi co by se tím chtěli živit, mohli zažádat o svůj díl podpory od MČ, pokud budou pro ni dělat tuto službu?

Děkuji, MH

Dobrý den,
1/ v letech 2004-2007 jsme měli v Líšni ročně cca 270 narozených dětí. Od roku 2008 až do teď se rodí ročně cca 350 dětí. Toto jsou čísla z evidence obyvatel. Nových (uvolněných) míst je každý rok cca 180. Zde je vidět ten nedostatek.
2/ příspěvek dostáváme, ovšem jde na provozní výdaje. Celkový příspěvek činí 22 673 000,-Kč. MČ rozděluje do školství 31 150 000,-Kč. Jak je vidět, tak cca 10 000 000,-Kč ročně sanuje MČ ze svého. I to je jeden z důvodů, proč už potom MČ nezůstávají volné investiční prostředky. (například na výstavbu MŠ) V Líšni se v letech 2008-2010 díky programům OPŽP podařilo všechny školky opravit. Dále potom postavit jednu novou (MŠ Poláčkova). A nyní probíhá rozšíření MŠ Bří Pelíšků.
3/ Popis skutečného stavu, se kterým souhlasím. Je ale důležité dobře rozpoznávat, kdo ji může ovlivňovat.
4/ Věc podpory nestátních organizací, které by nám pomohly suplovat roli MŠ. Už jsem tuto možnost s některými organizacemi propočítával. Bohužel je zde silný fakt, že MČ hradí provozní náklady a Kraj mzdové, které tvoří majoritní část nákladů při provozu takovýchto zařízení. Z toho vyplývá, že ani po obdržení příspěvku, by tyto organizace nebyli schopné provozovat svoji činnost za stejných podmínek jako MŠ. Nicméně tímto způsobem jsme sanovali rodinné centrum Pastelka při řešení provozu MŠ o prázdninách. Přesto, že výše příspěvku byla srovnatelná jako dáváme MŠ, tak jejich ceny za školkovné o prázdninách byly vysoké.

Jozef Sedláček
místostarosta MČ

a co tohle?

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/165494-borovany-nemely-dost-mis...

levné, rychlé, účinné, můžete to smontnovat na některé větší zahradě stávající školky.

Dobrý den, děkuji za odkaz. Nicméně nic nového a rozhodně ne levného. V přepočtu na jedno dítě levněji momentálně rozšiřujeme MŠ Bří Pelíšků formou přístavby.

Jozef Sedláček

Dobrý den,
děkuji že nestrkáte hlavu do písku a reagujete.. bude to rozšíření hotové do září 2012?

Dobrý den, jsem přesvědčen, že bude. Od září tam určitě přivítají nové děti:-)

Jozef Sedláček
místostarosta MČ

Dobrý den,
děkuji Vám za odpovědi na můj komentář i na otázky. O to víc, že nejde o oficiálně položené dotazy.
ad 1) Jsem rád, že se radnice staví k otázce, která trápí čím dál více rodin, staví takto zodpovědně - že se snaží situaci řešit. Dvojnásobný počet narozených dětí a jejich očekávaný nárůst je ale podle mého jednoduchým "přifukováním" kapacity existujících školek nedostatečné řešení. Ale je to dobrý krok!
ad 2) Děkuji za upřesnění financování školek. Svým způsobem kvadratura kruhu.
ad 3) Nevěděl jsem, že to přesahuje vaše kompetence. Ale určitě spadá do Vašich kompetencí předání informací (podnětu) v rámci hierarchie strany za kterou pracujete pro naši MČ, výše. Pro ČSSD to může být zajímavé téma (??).
ad 4) Děkuji za informace o tom, co již ve věci proběhlo. Holt asi žádná nevládka nemůže konkurovat subjektům zřízeným a dotovaným státem, pokud nemohou být nevládky vpuštěny do soutěže. Je to předem prohraný boj.

Chtěl jsem se zeptat na 1 věc, která nás napadla doma při tištění přihlášky doma a po reakcích na tuto konverzaci: Když je míst takový nedostatek (dvojnásobný) a není šance, že tomu bude jinak, uvažovali radní o tom, že by se kritériem pro přijetí do školky dotovaného typu (kt. zřizujete) stal příjem rodiny? Ptám se na to, zda je ve vaší moci takovéto kritérium do hodnocení vnést?

Jsem toho názoru, že pokud MČ zřizuje školky (a masivně je dotuje) a zároveň míst nemá dostatek, pravidla by měly zajistit, aby se dotovaná místa v nich dostaly zejména těm, kteří na tom nejsou sociálně zrovna růžově. Podle mně tam tohle kritérium citelně chybí a fakt, že se této dotované podpory (tedy jakési nezanedbatelné pomoci státu) může dostat v současném stavu i lidem jež tuto podporu nepotřebují, by měl systém zohlednit.

Děkuji za odpověď, M.Holiš

Dobrý den, příjem rodiny jako kritérium odporuje školskému zákonu.
Jozef Sedláček

příjem rodiny? hm, tak tomu říkám trendy řešení - co nezvládá stát ať zaplatí občan... a nejlíp ti, kteří jsou schopní se o sebe postarat.

Souhlasím, přeci není možné říkat, že ti co vydělávají víc, tak ať taky víc platí... To by měl být jako trest za to, že jsou třeba víc v práci, nebo co? Tyhle návrhy mě opravdu už štvou. Nedělám 14hod. denně, abych byl znevýhodňován proti ostatním….

No a kdyz to bude s tou porodnosti takove jako to je,tak skolky nebduou pro 3 lete deti ani nahodou,pro 4 lete jen uplne nahodou. Spis pro 5 a 6 lete. Vypada to ze ostrouhaji vsichni plosne.
Takze jak si rozvrhnout materskou,ktera je na max 4 roky?

Dobrý den, máte naprostou pravdu v tom, že rodinná politika v tomto státě není postavená na možnostech, resp. připravenosti státu. Myslím, že je nutné se tomuto věnovat na úrovni poslanecké sněmovny. Osobně upozorňuji poslance na které mám dosah, že situace je neúnosná, a že není možné, aby vláda říkala, že to je pouze v kompetenci obcí. A byl bych rád, kdyby se všichni obrátili na své poslance zvolené v jejich obvodu.
Jozef Sedláček

Nejde o počet obyvatel, ale o počet dětí ve věku předškolního vzdělávání. Ta místa nejsou nová, jsou to místa, která uvolnili děti nastupující do školy pro upřesnění.

Ty MČ které jste vybral jsou na tom podobně špatně jako Líšeň. Mám kamarádku z Bystrce, co si dává 15 přihlášek pro 4 - leté dítě a stejně to vidí tak, že v Bystrci místo nesežene.

to je ono, kde kdo má vygenerovaných 10 - 15 přihlášek, ale v systému fungují jako jedna - počítá se pouze s tím jedním identifikátorem zastupujícím rodné číslo. Mám to ověřené, protože jsem si jeden den vytiskla pár přihlášek a za dva dny další - identifikátor zůstal stejný a počet vydaných přihlášek se také nezměnil ;) ...to by byly jiné čísla, kdyby to počítalo každou vytištěnou přihlášku. Já si například omylem vytiskla pět přihlášek na počmárané papíry....

ten projekt byl o hodně žádostech o výjimky, to je pravda, musel by se tím někdo pořádně zabývat. Zkusím to pro zajímavost najít na webu.

To s poslanci je právě problém - troufám si říct, že rodič na MD a následně na RD je nejslabší volič. Bohužel kojící matky a rodiče na RD pracují 24h/7 dní v týdnu - nemají čas ani chuť cokoliv řešit.

Dobrý den, děkuji za odkaz. Nicméně nic nového a rozhodně ne levného. V přepočtu na jedno dítě levněji momentálně rozšiřujeme MŠ Bří Pelíšků formou přístavby.

Jozef Sedláček

Dnes jsem zjistil, že článek o provozu MŠ na oficiálním webu UMČ byl smazán .... :-(
Podle slov jedno z radních by mělo dojít k úpravě provozování MŠ o letních prázdninách.
Snad se nám podaří zjistit více informací...

On mozna smazan nebyl, jen doslo ke spusteni novych stranek a tudiz nefunguje odkaz..??

Odkaz byl na nové stránky UMČ. Tvar odkazu: http://www.brno-lisen.cz/letni-prazdninovy-provoz-materskych-skol-v-lisn..., odpovídá odkazovému tvaru nových stránek. Důvod smazání je asi někde jinde...

Odkaz byl na nové stránky UMČ. Tvar odkazu: http://www.brno-lisen.cz/letni-prazdninovy-provoz-materskych-skol-v-lisn..., odpovídá odkazovému tvaru nových stránek. Důvod smazání je asi někde jinde...

Dobrý den,
samozřejmě že by měly být školky i přes prázdniny - ne každý má babičku, dovolenou si rodiče vybírají na nemoc a fakt je, že pokud jede rodina na dovolenou 14 dní spolu tak se jim z řešení problému "kam s ním, s ní" na 1,5 měsíce v létě točí hlava.

Je to trochu od věci, ale právě si dáváme přihlášku do školky a jsem nemile překvapena, když vidím, že v Líšni je zatím vydané 2,3 přihlášky na jedno volné místo , zatímco v ostatních městských částech kolem Líšně je to od 1,04 do 1,87.

To se zase budeme všichni divit, že nám nevzali čtyřleté děti a radní se budou odvolávat na rádoby školku nahrazující programy neziskovek a občanských sdružení? Tato čísla, i když ještě nejsou konečná, jasně poukazují na totálně nezvládnutou politiku předškolního vzdělávání v Líšni v posledních letech. Kdyby to někdo nevěděl, tak příští rok bude v Brně o cca 100 tříletých dětí víc.

Dobrý den,
jak zde uvádíte, možnost otevřít školky i přes prázdniny by tu měla oporu v legislativě. Rodiče dětí by to jistě ocenili, jelikož se jich 2 měsíce školních prázdnin v zaměstnání opravdu netýkají.

Mám tyto dotazy:
1) Co brání rozšíření provozu školek přes dobu červenec (1/2)+srpen?
2) Na kolik samosprávu navíc by toto opatření přišlo?

S pozdravem Holiš Martin, Líšeň

Jde hlasovat každých 10 minut z jednoho počítače. To asi není dobře...

Děkuji za info. Už je tomu zamezeno.

Myslím si, že některé rodiny mají už teď finanční problémy a nebudou moc si dovolit děti poslat na ty tábory.