Sobota 09. prosince 2023
Vložil admin on May 02, 2011

Apoštolské požehnáníBlahoslavený Jan Pavel II občanským jménem Karol Józef Wojtyla se narodil 18. Května 1920 v Polsku. Jeho životopis je přístupný snad všude na internetu a tak jen stručně. V roce 1978 byl zvolen jako první neitalský papež od roku 1522 a stal se tak současně nejmladším papežem od roku 1846. Jeho pontifikát trval 27 let a byl třetím nejdelším v historii. Během svého pontifikátu blahoslavil, svatořečil více jak 1435 osob. Jeho život byl ohrožen hned dvakrát.  V roce 1981 byl na papeže Jana Pavla II. spáchán atentát, který provedl Turek Mehmet Ali Ağca. I když byl Jan Pavel II vážně zraněný, atentát přežil a později atentátníka ve vězení navštívil a odpustil mu. V roce 1982 se jej pokusil zavraždit španělský kněz Juan Fernandez Krohn, který považoval papeže za agenta KGB.

Mezi významné události patřila jeho návštěva České republiky. První byla v roce 1990 a při své návštěvě zavítal do Prahy (Čechy), Velehradu (Morava), Bratislavy (Slovensko). V roce 1995 navštívil naší zemi po druhé a poctil svojí návštěvou Prahu a Olomouc, ve které svatořečil blahoslaveného Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka.

Poslední návštěvou Jana Pavla II v naší republice byla poctěna Praha a Hradec Králové v roce 1997 .
Jan Pavel II ukončil svoji životní pouť 17. září 2005. Již během jeho pohřbu volal dav „Ať je svatý hned“. Církevní právo však tuto možnost neumožňuje. Jan Pavel II byl blahoslaven 1.května 2011 a stal se tak nejrychlejším blahoslaveným papežem v církevních dějinách.

Ať už názor na Jana Pavla II může být různorodý, nutno uznat, že to byla jedna jediná osoba v současném světě, kterému vzdala hold většina církví a náboženství napříč celým světem. Tato charismatická osobnost strhla mnohá tabu.

V souvislosti s událostmi spojenými s blahořečením Jana Pavla II. jsme se vrátili v čase, abychom zavzpomínali na jednu cestu našeho bývalého pana faráře Evžena Rakovského do Vatikánu.

Je tomu už víc jak 11 let, kdy 25. ledna 2000 udělil tehdejší papež  Jan Pavel II zvláštní apoštolské požehnání nejen salesiánům, ale i celé líšeňské farnosti a všem poutníkům na Kostelíček a do Sloupu, které přivezl tehdejší líšeňský pan farář  Evžen Rakovský.

Apoštolské požehnáníNovinový článek

Kategorie: