Na únorovém zasedání zastupitelstva jsme schvalovali dotaci 8,78 milionů pro SK Líšeň.
Návrh prošel hlasy koaličních zastupitelů a zastupitelek a to je samozřejmě v pořádku, většina prosadila svůj názor a nese za něj zodpovědnost.
V pořádku ale není způsob, jakým Rada městské části se zastupiteli komunikuje a jaké možnosti jim dává k zodpovědnému a kvalifikovanému rozhodnutí.
Jak z diskuze na zasedání vyplynulo, projekt SK Líšeň v celkové výši skoro 30 milionů (!) se připravoval už loni; o změnu stavebního povolení klub požádal v září, v říjnu líšeňský stavební úřad změnu povolil.
Přesto pan starosta ani paní místostarostka na listopadovém ani prosincovém zasedání zastupitelstva tento třicetimilionový projekt na budově Orlovny nezmínili, i když stav rekonstrukce pravidelně interpelujeme. Na prosincovém zasedání jsme navíc schvalovali rozpočet – ani v něm se spoluúčast 8,78 milionů neobjevila.
Podklady k rozhodování o několikamilionové dotaci (pro srovnání: spolkům obvykle přiznáváme dotace v jednotkách a desítkách tisíc) jsme dostali týden před zasedáním s tím, že jejich nejdůležitější část – projekt toho, jak má nová Orlovna vypadat – je tajný a nesmíme o něm mluvit s veřejností.
Poslední šance zodpovědně celý plán probrat byl právě na zasedání zastupitelstva 11. února. Diskuze o několikatisícových dotacích tam běžně trvají hodiny a zkoumáme každou položku v rozpočtu. Diskuzi o příspěvku 8,78 milionů na celkem třicetimilionový projekt koalice (ČSSD + ODS + ANO) po několika otázkách hlasováním ukončila.
Nestihli jsme tak probrat ani ty nejdůležitější z desítek otázek: Je rozumné veřejně projednávat, že když převedeme peníze na spolek a ten opraví naši budovu, nemusíme státu odvádět DPH – a nemůže se to později vymstít? Co se stane, až jednou skončí nájemní smlouva SK Líšeň v Orlovně – nebude mít spolek povinnost dobrého hospodáře požadovat kompenzaci za třicetimilionové zhodnocení obecní budovy?
Na všechny otázky bychom přitom určitě dokázali najít odpovědi. Je to přímo naše povinnost, protože majetek Líšně patří všem občanům a my ho jenom spravujeme. Ale ne na návrh zastupitele Zbyňka Stejskala koalice diskuzi zastavila.
Pan starosta často argumentuje, že tak funguje demokracie. Jenomže demokracie není získat většinu hlasů a tou většinou pak omezit diskuzi a na sílu protlačit jakékoliv řešení. Demokracie je trpělivá práce a zastupitelstvo je svrchovaný orgán obce. Lepší místo na zodpovědné tříbení argumentů není.
Dalibor Levíček
zastupitel za Sousedy z Líšně
info@sousedezlisne.cz
Kategorie:
Komentáře
Dalibore, taky díky za článek
Dalibore, taky díky za článek, který jste vypracoval. Nicméně vím, že situace není zcela jednoduchá a snaha radnice Orlovnu zrekonstruovat co nejlépe je maximální. V tomhle ji důvěřuju. Primárně má opravu na starosti politické hnutí ANO. Každopádně, díky tomu, že jsou v koalici schopní lidé, např. odborníci za ODS, tak věřím, že se rekonstrukce Orlovny povede i s drobnými mouchami.
Demokracie?
"Jenomže demokracie není získat většinu hlasů a tou většinou pak omezit diskuzi a na sílu protlačit jakékoliv řešení." pane Levíčku váš pohled na demokracii je tím víc subjektivnější, čím víc jde o vaše zájmy. Demokratické volby jsou právě o tom, získat co nejvíce hlasů demokratickou cestou. Vedení Líšně bylo zvoleno v demokratických volbách stejně jako vy. Většina obyvatelů Líšně si přála, aby rozhodovali ti, kteří teď rozhodují. Jejich silou je mandát od obyvatelů Líšně. Pakliže ta síla omezuje vaše zájmy, které chcete protačovat v politice, nedivím se, že vám to tak vadí. Tak bych ten váš titulek opravil: Demokraticky zvolené vedení Líšně rozhodlo o dotaci pro Orlovnu.
Komunisté taky v roce 1946 vyhráli volby
Pominu-li to, že koalice cíleně brání k přístupu k dokumentům týkajícím se věcí, o kterých hlasuje celé zastupitelstvo (což je hodně na hraně i trestněprávně), tak pořád zůstává to, že především komunální politika by neměla být o protlačování svých osobních podnikatelských (jak to má ANO a jejich šéfka) nebo osobních karierních zájmů (jak to má místní vedení ČSSD a ODS, jejíž čelní představitelé se už vidí, jak sedí někde zcela jinde). Věřte, že jsou i obce, kde koalice a opozice jsou jen prázdné pojmy, protože všichni pracují pro místní komunitu. Pak nemají důvod cokoliv tajit a zákulisně dojednávat.
Demokracie?
"Demokraticky zvolené vedení Líšně rozhodlo o dotaci pro Orlovnu."
To je síce pekné, že to rozhodlo *demokraticky* zvolené vedenie Líšne, no to stále neznamená, že celý proces rozhodovania bol transparentný a úplne čistý v legálnej rovine. To, že je niekto je zvolený demokraticky mu automaticky nedáva mandát robiť čokoľvek. Demokraticky zvolené zastupiteľstvo má zastupovať ľud, a má vykonávať svoje poverenie transparentne, v zmysle zákona a v záujme občanov, ktorých zastupuje.
Navyše, to, že je niekto demokraticky zvolený ho nerobí svätým, a neospravedlňuje jeho chyby, či už sú úmyselné alebo nie. Vykonaná práca zvolených zástupcov má byť pod drobnohľadom občanov, ktorí ju môžu kritizovať, a to aj verejne. Tento priestor na dohľad a prípadnú kritiku je v demokracii jeden zo základných prvkov fungovania systému. Preto majú byť zasadania, rozhodnutia a zmluvy verejné, a preto majú mať ľudia prístup k aktívnej účasti (zasahovaniu, navrhovaniu, kritizovaniu) napríklad práve na zasadnutiach a verejných diskusiách.
Ak s týmto stále nesúhlasíte, tak ešte poskytnem paralelu:
Predstavte si, že máte firmu, a príjmete do nej zamestnanca na základe pohovoru. Zamestnanec Vás na pohovore presvedčil o jeho kvalitách najviac z pomedzi možných kandidátov, a tak ste si ho vybrali. Zamestnanec ale po nástupe svoju robotu fláka, prípadne ju robí zle, alebo ju nerobí vôbec. I napriek tomu, že ste sa rozhodli pre tohto zamestnanca slobodne a na základe pohovoru, stále máte právo:
- kontrolovať ho
- kritizovať ho
- vyhodiť ho
Podľa Vašej logiky by sa ale Váš zamestnanec mohol ohradiť, že ste ho slobodne prijali, a tak si môže robiť čo chce. To ale nedáva zmysel.
Přidat komentář